Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Çalışan Annelere Kreş Yardımı

Çalışan annelerin en büyük sorunlarından birisi de doğum sonrası çocuklarının bakımları nedeni ile iş hayatlarından uzak kalması sorunudur. Bu sorunu ortadan kaldırmak için devlet destekli bir proje ile anneler artık iş hayatından uzak kalmamaktadırlar. Bu önemli proje Türkiye ve Avrupa Birliği taraflarınca ortak bir şekilde sürdürülmektedir. Bu proje kapsamında çalışan annelere bakım hizmeti sunulmaktadır. Bu proje iki şekilde yapılmaktadır. Bu proje kapsamında 0 – 24 ay arasındaki çocuklar için evde bakım başvurusu yapılması halinde anneler bu hizmetten faydalanabilmektedirler.

Kreş Yardımı

Kreş yardımı hizmetinin temelini Avrupa Birliği uyum yasaları oluşturmaktadır. Bu proje kapsamında çalışan anneler evde bakım hizmetinin yanı sıra kreş yardımı da alabilmektedirler. Bu proje Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından çeşitli pilot bölgelerde yürütülmektedir. Bu projenin başarılı olması durumunda yurt genelinde bu projenin uygulanması planlanmaktadır. Bu proje ile ilgili en önemli nokta çalışan annelerin işlerinden ayrılmamasını sağlamak ile çalışan annelere kurmak istedikleri yeni iş imkanlarında da yardımcı olmaktır.

Çalışan annelere kreş yardımı halen ülkemizde bazı pilot bölgelerde uygulanmaktadır. Bu yardım 300 ya da 400 TL arasında değişim göstermektedir. Annelerin kreş yardımından faydalanmak istemesi durumunda bulundukları vilayetin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğüne başvuru yapmaları gerekmektedir. Anneler için projelenen bu hizmetler şuanda ülkemizde İzmir, Antalya ve Bursa illerinde faaliyet göstermektedir. Annelerin şimdilik bu imkanlardan faydalanması için İzmir, Antalya ve Bursa illerinden birisinde ikamet etmeleri gerekmektedir. Bu hizmetlerden faydalanmak için annelerin sigortalı olarak bir işte çalışması gerekmektedir. Alınan maaşın brüt ücreti asgari ücretin iki katını geçmesi durumunda bu proje kapsamında hazırlanan hizmetlerden faydalanılmamaktadır. Aynı zamanda yasal olan 6 aylık annelik süresinin bitirilmiş olması da gerekmektedir. Eğer ki çocukların anne ve babaları boşanmış olsalar bile bu projeler kapsamında oluşturulan hizmetlerden faydalanabilmektedirler.

Çalışan anneler için kreş yardımı projesinden faydalanmak için belirli şartların olması gerekmektedir. Öncelikle bu projede maddi durumu olmayan annelere öncelik verilmektedir. Eşi hayatını kaybetmiş olan anneler ile eşinden boşanmış anneler de bu hizmetlerden yararlanmaktadır.

Bazı devlet kamu kurum ve kuruluşlarında kendi personelinin çocuklarının bakımını yapacak kreşler bulunmaktadır. Eğer anne bir kamu çalışanı ise ve bulunduğu kurumun 0 – 4 yaş arasındaki çocuklarına bakacak bir kreşi yoksa ve anne çalışmak için kamu kurumunda bulunuyor ise kamu çalışanı anneler de bu hizmetten faydalanmaktadırlar. Eğer kamuda çalışan anne devlet yardımı istemiyor ise devlet annenin maaşına 160 TL ek bir ücret yatırmaktadır.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 16 Eylül 2016 - 9:03:57

Benzer Konular

Yukarı Çık