Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Çalışan Annelere Bakıcı Parası

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından kreş yardımı projesi geliştirilerek çocuk büyütmek zorunda kalan kişilerin yükünü hafifletmek amaçlanmıştır. Bu yardım sayesinde kişiler çocuklarını kreşe bırakarak rahat bir şekilde gözleri arkada kalmadan işlerine gidebileceklerdir. Bu uygulamanın temel amacı kadınların çalışma hayatında daha aktif hale gelmelerini sağlamaktır. Aynı zamanda bu yasa paketi ile birlikte aile yaşantısının desteklenmesi de hedeflenmektedir.

Sadece anneler değil babalarda bu uygulamaya dahil edilebileceklerdir. Bu proje ile birlikte çocuk ve aileye katkı sağlanarak çocuk büyütmek zorunda olan dul kadınlara destek olabilmek amaçlanmaktadır. Bakıcı parası bir diğer adıyla Kreş yardımı projesi ile sadece dul kalan kadınlara değil tek başına çocuğunu büyütmek zorunda kalan maddi durumu kötü olan erkekler de bu yardımdan paylarını alabileceklerdir.

Detay: Çalışan Annelere Kreş Yardımı

Devlet kreş yardımının maddi karşılığının net bir tutarı bulunmamaktadır. Ailelerin maddi durumlarına ve yaşanılan şehre göre farklıklar göstermektedir. Ancak bu miktar genel anlamda 300 ya da 400 TL civarında olmaktadır. Devlet kreş yardımı almak isteyenlerin başvuruları ile birlikte alabilecekleri yardım konusu maddi durumları baz alınarak alt ve üst sınır belirlenerek belirlenmektedir. Bu sayede gelir tablosuna göre yapılan planlama ile kişilerin gelirlerine göre yardım planlanacağından en çok ihtiyacı olan kişiye daha fazla yardım imkanı sağlanacaktır.

Bu yardım kapsamında özellikle maddi durumu iyi olmayan eşi vefat etmiş ve dul olan erkek ya da bayanların iş hayatına daha fazla katkı sağlaması planlanırken aynı zamanda çocuklarının da emin ellerde olmalarını sağlanmaktadır. Yalnız yaşayan anne ya da babaların çocukları 0- 4 yaş aralığında ise bu yardımdan faydalanma hakları bulunmaktadır.

Bazı kamu kurum ve kuruluşları kendi personelleri için çocuklarının bakımını sağlayacak kreş imkanları vermektedir. Eğer ki devlet memurlarının çalıştıkları kurumlarda kreş yoksa devlet memurları da devletin vermiş olduğu bu kreş yardımından faydalanabilmektedirler. Eğer ki çalışan anne kreş yardımından faydalanmak istemiyorsa devlet kreş yardımı adı altında annenin maaşına 160 TL ek gelir olarak katkı yapmaktadır. Eğer ki çocuğuna bakan bir bekar baba mevcut ise o da aynı yardımdan faydalanabilmektedir. Kreş yardımı birçok anne baba için oldukça faydalı olmuştur.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 21 Ekim 2016 - 3:44:44

Benzer Konular

Yukarı Çık