Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


Bütçe Yönetimi Nasıl Yapılır?

Geleceğe yatırım yapmak, acil ihtiyaçlarınız için bir kenarda para bulundurmak, harcamalarınızı doğru bir şekilde planlayarak gelirinizi en doğru şekilde kullanmak; kısacası bütçe yönetimi, günümüzde en gerekli eylemlerden biridir. Öncelikle tasarruf için oldukça önemli olan bu eylem, kişinin hayatını doğru planlaması ve maddi anlamda kendini güvende hissetmesi için oldukça önemli. Kendi hayatımızın içinde hayati bir yeri olan bütçe yönetimini; ister maaşlı bir çalışan, isterseniz bir iş yeri sahibi olun, mutlaka yapmalısınız. Gelir ve gideriniz arasında bir denge oluşturmak, bir süre sonra içinden çıkılmaz durumlarla karşılaşmanızı da engeller. Peki, doğru bütçe yönetimi nasıl yapılır? Bunun için öncelikle şu sorunun cevabını vermelisiniz; paranızı nasıl ve nereye harcıyorsunuz?

Bu soruya doğru bir yanıt verdiğinizde, bütçenizi de yönetmeye başlayabilirsiniz. Bütçe yönetimi yapmak için 1 ay boyunca masraf ve harcamalarınızı bir deftere not alın. Ama her şeyi yazın. Sabahları içtiğiniz kahveden haftasonları gittiğiniz sinemaya, internet faturasından cep telefonu taksitine kadar küçük büyük tüm giderlerinizi not almanız, ay sonunda neye ne kadar para harcadığınızı gözlemlemenizde iyi bir yardımcı olacak. Böylece bir ay boyunca kazandığınız ve harcadığınız paraların farkına varacak, bütçenizde + ve – değerlendirmesini yapabileceksiniz. Öncelikle sabit giderlerinizi not ederek işe başlayın.

-Kira

-cep telefonu faturası

-çocukların okul taksiti

-internet faturası

-aidat

-doğalgaz faturası

-elektrik faturası

-telefon taksiti gibi sabit giderlerinizin hesaplamasını yaptıktan sonra, günlük olarak yaptığınız diğer harcamaları da tarihleri ile not alın. Böylece kendinize iyi bir bütçe yönetimi şablonu oluşturmuş olacaksınız. Bu defteri her an yanınızda taşıyamayabilir ya da her an not almayı unutabilirim diyorsanız, cep telefonunuzun android marketinden bütçe planlama uygulamalarını indirebilirsiniz. Bir an önce bütçenizi yönetmeye başlayarak, hem bugünü kontrol altına alabilir hem de geleceğe yatırım yapmaya başlayabilirsiniz.

Sadece firma ve kuruluşlarda değil, hane içinde de bütçe planlaması yapmak oldukça önemli.Maaşınız normal şartlarda geçinmeniz ve para arttırmanız için yeterli gibi görünüyorsa ancak bir türlü ay sonunu getiremiyorsanız, bir yerde yanlış yapıyorsunuz demektir. Bunu kontrol edebilmek ve bütçenizi doğru bir şekilde yönetmek için nelere gereksiz para harcadığınızı, lüks harcamalarınızı da not etmelisiniz. Bu, bütçe yönetimi için önemli bir adımdır. Bir ay boyunca giderlerinizi not aldıktan sonra, bir sonraki ay harcamalarınızı daha kontrollü bir şekilde yaptığınızı fark edeceksiniz. Gelir ve gider arasında denge oluşturabilirseniz, artık birikim yapmaya da başlayabilirsiniz.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 3 Aralık 2016 - 2:03:17

Benzer Konular

Yukarı Çık