Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Boşanma Sürecinde Konut Kredilerine Ne Olur?

Kimse boşanmak için evlenmez. Ancak hayatta ne olacağı da belli olmuyor. Başlarda birbirlerine deliler aşık olan çiftler gün geliyor anlaşamaz hale, hatta birbirlerinden nefret eder hale dönüşüyorlar. Haliyle boşanmak da kaçınılmaz oluyor.

Boşanma davalarının en önemli sorunlarından biri ise mal paylaşımıdır. Anlaşmalı ayrılıklarda mal paylaşımında sorun oluşmazken taraflardan birinin uyumsuzluğu neticesinde bu süreç sıkıntılı bir hale bürünebiliyor. Evlilik sürecinde edinilen tüm mallar boşanma sırasında eşler arasında ortak bölüşülür. Peki boşanma davasında borçlar ne olur? Boşanan eşler ortak mallardan sorumluyken borçlardan da sorumludurlar. Çekilmiş banka kredileri de bu sorumluluklara dahildir.

Evlilik öncesi çekilen krediler

Evlilik öncesi kredi ile alınan ev, krediyi kullanan eşin sorumluluğu altındadır. Diğer eş ev hakkında hak talebinde bulunamayacağı gibi borçlarda da hiçbir mesuliyeti yoktur. Ancak evlilik sonrası tapuda bir ortaklık yapılmışsa ya hisse devri yapılır ya da borç ortak ödenmeye devam edilir.

Evlilik esnasında kullanılan krediler

Anlaşmalı boşanmada kredili ev alınmış ve taksitleri henüz bitmemişse tapu yarı yarıya bölündüğü gibi borç da taraflar arasında eşit bir şekilde tanzim edilir. Bir eş evlilik süresi içinde kullanılan konut kredisinin tamamını ödemişse, yani yarısını ödemesi gerekirken eşinin payını da ödemişse, boşanma anında yaptığı bu fazla ödemeleri talep edebilir.

Kredi ödemesi bitmiş bir evin tanziminde eşlerden biri o evde oturmak istiyor veya oturma zorunluluğu varsa ve o ev dışında kişilerin ortak mülkleri de varsa konut oturmak isteyen eşe verilir. Eğer tek mülk ise ama çocuklar varsa ev çocukların velayetini alan eşe bırakılır. Ama çocuk yoksa ve ev tek mülkse evin değeri belirlenir ve o evde oturmak isteyen eş evin değerinin yarısını diğer eşe ödeyip evi alır.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 18 Ekim 2017 - 6:43:58

Benzer Konular

Yukarı Çık