Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Boşanırken Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Boşanma davalarının hukuki neticeleri, mal paylaşımı ve borç paylaşımıdır. Çiftler evlilik süresi boyunca manevi paylaşımın yanında ekonomik paylaşımda yapmaktadır. Eşler arasında olan finansal yani ekonomik ortalıkta, boşanma ile son bulmaktadır. Eşler boşanırken edinilmiş mallarını paylaşmak, borç paylaşmaktan daha kolaydır. Boşanırken edinilmiş malları ( örneğin ev, araba gibi ) paylaşma konusunda uygulanacak kurallar Medeni Kanun kapsamında belirlenmiştir. Türk Medeni Kanun’da düzenlenen bu kurallara mal rejimi denilmektedir.

Boşanma Durumunda Uygulanabilecek Mal Rejimleri

Medeni Kanun’un 4721 sayılı maddesinde, eşlerin ekonomik ortaklığı için dört mal rejimi belirlenmiştir.

  • Mallara katılma rejimi
  • Mal ayrılığı rejimi
  • Paylaşmalı mal ayrılığı rejimi
  • Mal ortaklığı rejimidir.

Boşanma durumunda eşler hangi rejime uyduğu belirlenmektedir. Belirlenen mal rejimi doğrultusunda mal paylaşımı yapılmaktadır. Eşler boşanma durumunda dört yarı mal rejiminden birini tercih edebilirler ya da eşler kendi aralarında boşanma mal rejimi sözleşmesi yapabilmektedirler.

Boşanma Durumunda Kredi Kartı Borçları

1 Ocak 2002 tarihinden itibaren, Türk Medeni Kanunu’nun 224. maddesinde eşler arasındaki borç durumu, “Eşlerden her biri kendi borçlarından bütün malvarlığıyla sorumludur.” ifadesi ile belirtilmiştir. Bu sebepten dolayı bir kişinin kredi kartı borcu ikinci bir kişiyi kapsamamaktadır. Kredi kart borcunun ödenmediği durumlarda banka, kredi kart sahibi ile iletişime geçmektedir. Türkiye’deki yasal mal rejimi olan edinilmiş mallara katılma rejimi kapsamında, evlilik süreci boyunca, eşlerin edindiği mallar ayrıdır, ortak değildir. Edinilen malın kaydı, kimin üzerine ise mal sahibi de odur. Boşanma durumunda kredi kartı borçları, kredi kartı kime aitse, kredi kartı borcu ödeme yükümlülüğü ona aittir. Özetle boşanıdığınız eşinizin kredi kartı borcu ödenmediği takdirde, sizin adınıza kayıtlı ise hiçbir mülkünüze haciz gelemez.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 3 Kasım 2017 - 12:13:38

Benzer Konular

Yukarı Çık