Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Borsaya Giriş Hakkında (Borsa Nasıl Oynanır?)

Borsa Nasıl Oynanır

Riskli bir yatırım aracı olan borsa, her ne kadar karmaşık yapıda gibi izlenim verse de doğru taktik, iyi bir hazırlık, kapsamlı bir çalışma ve şansla size kazandırabilecek bir sistemdir. Borsayı korkutucu yapan çoğu zaman bilgisizlik, deneyimsizlik ve buna bağlı yaşanan kayıplardır. Ancak analiz ve tecrübeyle beraber endişeler de kendiliğinden yok olacaktır. Borsa uygulamalarına başlamanda önce kendinizi zihinsel olarak hazırlamanız, teknik açıdan yeterli bilgiye sahip olmanız bir hayli önem kazanır. Yani borsa nasıl öğrenilir sorusuna cevap bulmadan önce kendinizi uzun bir yolculuk için hazırlamanız önerilir.

Türkiye’de Borsa

Bugünkü Borsa İstanbul ya da eski adıyla İstanbul Menkul Kıymetler ve Kambiyo Borsası (İMKB) 1926 senesinde ilk defa faaliyetlerine başlamıştır. Kuruluşundan sonra uzunca bir süre çok aktif olmayan borsa piyasası Sermaye Piyasası Kanunu’nun çıkartılması (1981) akabinde daha etkin bir hal almaya başlamıştır. 84 döneminin başbakanı olan Turgut Özal, borsayı kuracak ekibin oluşması talebinde bulunarak 1986 yılında tam anlamıyla aktif olacak şekilde İMKB faaliyetlerine başlamıştır.

Yeni dönemin başladığı bu sene içerisinde İstanbul Cağaloğlu Ziraat Bankası’nda çalışmalar sürdürülür ancak daha sonra büyümeye paralel şekilde adres değişiklikleri meydana gelir. Zaman içerisinde artan bir çıtada faaliyetlerini sürdüren kurumun yönetim kadrolarında da değişiklikler yaşanmıştır.

Borsa Eğitiminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Detaylı bilgiden önce borsa eğitimi konusunda bir bakış açısı oluşturulması önemlidir. Bu tür bir yatırım sürecine girmek isteyen kişilerin, devamlı bir gelişme, yenilenme, öğrenme ve takip içerisinde olacağını bilmesi gerekir. Çok fazla zamanı olmayan yatırımcılar her ne kadar bunu aracı kurumlara yaptırsa da sizin de konuya hâkim olmanız önemlidir. En azından ekonomik gelişmelerin ani siyasal ve toplumsal değişikliklerden nasıl etkilendiği, bir bölgede meydana gelen arz ve talep değişimlerinde göre nasıl yatırım yapılması gerektiği gibi konularda doğru bakış açısı geliştirmek önem teşkil eder. Tahmin edileceği gibi doğru bir bakış açısı için bilgi ve araştırma son derece önemlidir. Yani siz bir B ülkesindeki hisseye yatırım yapmak istediğinizde bu hisseyi etkileyen sosyo-ekonomik koşulları da bilmeniz gerekir. Aksi halde yanlış değerlendirmeyle kaybetme riski çoğalacaktır. Analiz yapabilmek, doğru kararlar almanızda ve yatırımınıza doğru bir yön vermenizde bir hayli önemlidir.

Neden Borsaya Yatırım Yapılır?

Birçok kişi parasını değerlendirerek bunu katlamak ister. Yaygın şekilde firma sahiplerinin daha fazla aktif olduğunu gördüğümüz borsa piyasası uzun vadede ciddi gelirler kazanmanızı sağlayabilir. Yani en temelde parayı değerlendirmek ve daha fazla şekilde size geri dönmesini sağlamak borsaya yatırım yapmanın temel amacıdır. Bunu da genelde hisse senetlerini satın alarak yaparsınız. Yani değerinin yükselmesi beklenen hisse senedine yatırım yaptığınızda siz de onun karından ciddi bir rakam kazanabilirsiniz. Diğer bir ifadeyle ortağı olduğunuz firmanın karından siz de yararlanırsınız.

Elbette hisse senetlerinin yükselişte olacağını tahmin etmeniz önem kazanır. Zaten bahsedilen analizler de burada devreye girer. Bir firmanın hisselerinin yükselmesini toplumsal siyasal gelişmeler, hatta dünyadaki gelişmelerin bir yansıması şeklinde borsada bulabilirsiniz.

Demo Hesap Açmanın Önemi

Borsaya yeni başlayacaksanız öncesinde mutlaka demo hesap açmanız ve bir süre buradan gerçek yatırım yapar gibi işlem görmeniz önerilir. Sistemin nasıl işlediğini bilmeniz, nerede nasıl adımlar atmanız gerektiğine aşina olmanız açısından son derece önemlidir. Bilgilerin yerleşmesi için acele etmemeniz önerilir. Borsada kazanmak hemen olması beklenen bir durum değildir. Uzun vadede öğrenme ve tecrübeye paralel gelişen bir durumdur. Neye ne zaman yatırım yapacağınızı iyi bilmek için demo hesap açmadan başlamayın.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 11 Eylül 2016 - 9:43:48

Benzer Konular

Yukarı Çık