Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Borsa Neden ve Nasıl Dalgalanır­?

Borsaların günü sonlandırmalarından sonra piyasaların puan yönleri yetkili kişilerce açıklanıyor. Burada önemli olan durum meydana gelmesi muhtemel olan dalgalanmaların öngörülebilmesidir. Piyasanın mantığının bilinmesi gerçekleşecek olan dalgalanmaların öngörülmesi konusunda yardımcı olacak ve kazanç sağlanmasının da önünü açacaktır.

Borsadaki Dalgalanmaya Sebep Olan Unsurlar Nelerdir?

Ülkelerde ya da uluslararası bağlamda ve özellikle finansal anlamda gerçekleşen ter türdeki husus borsadaki dalgalanmaya zemin hazırlar. Siyasi ve politik durumlar, savaşlar, doğal afetler, Merkez Bankaları tarafından alınan kararlar borsadaki araçların anlık fiyat değişimlerine sebep olurlar. Bu nedenle kar getirmesi beklenen aracın belirlenmesi aşamasında piyasanın etkilendiği faktörlerin bilinmesi gerekliliği bulunuyor.

Tek fiyat oluşumuyla ilerlemekte olan borsa piyasası, yatırımcılara ortak koşul ve fiyatlarla alım ve satım yapılarak kazanç sağlanması fırsatı veriyor. Bu bağlamda borsa piyasasının fiyat varsayımlarına dayandığı genel olarak biliniyor.

Alımlarda fiyat seviyelerindeki düşüşlerden, satışlardaysa fiyat seviyelerindeki yükselişten yararlanılması kar elde edilmesine yarayacaktır. Beklentileri karşılayacak şekildeki işlemlerin doğru seviyelerde yapılması konusunda bazı unsurların kontrol altına alınmaları gerekiyor. Böylelikle fiyatlarda gerçekleşmesi beklenilen dalgalanmalar öngörülerek yatırımlar bilinçli bir şekilde yapılabilir.

Yatırım Araçlarındaki Fiyat Dalgalanmaları

Yatırım araçlarındaki değerlerin anlık dalgalanmalarının temelinde yatan neden arz ve talep etkisidir. Bunun haricinde gelişme gösteren durumlar ise dolaylı olarak arz ve talep ilişkisine etki eder. Arz yani yatırımcıların gerçekleştirdikleri satışın fazlalığı, talep yani alım işlemlerinde yüksek olmasıyla fiyatlarda düşüş gözlenecektir. Tam tersi durumda da fiyatlar yükselişe geçer.

Ayı ve boğa olarak tanımlanan piyasa eğilimleri yatırımcılara trendin eğilimi konusunda fikir verecektir. Piyasaların takibi ve analiz yöntemleri sayesinde dalgalanmada yaşanacak yönün tayin edilmesi de anlaşılmış olacaktır.

İlgili: Kazandıran Borsa İşlemleri Ne Zaman Yapılır?

Borsalarda yaşanan dalgalanmalarda dış etkenlerin payı büyüktür. Ülkelerde gerçekleşen gelişmeler direk olarak Türkiye borsasına yansıyacaktır. Borsaları baskı altında tutan bu gelişmeler yatırımcıları paniğe sevk etseler de fiyatlar eski uyumlarıyla hareket edeceklerdir.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 26 Şubat 2017 - 2:52:19

Benzer Konular

Yukarı Çık