Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Borsa İşlemleri Hangi Sıklıkla Yapılmalı?

Borsa yatırımlarında kısıtlı olan işlem saatleri bir dezavantaj gibi görünse bile bu durum yatırımcılara faydası bulunan bir uygulamadır. Çünkü piyasalar üzerinde işlem saatlerinde kısıtlama olmamasıyla, bu durum saniyeler içerisinde pek çok pozisyonun açılabileceği manasına geliyor. Bu ise piyasadaki işlem hacminin artmasına neden olur. Kısa vadede getiri sağlanması adına piyasanın işlem hacmindeki büyüme yararlıdır. Ancak yatırımlarını nasıl yöneteceklerini bilmeyen yeni yatırımcılar için bu oldukça sakıncalı bir durum haline dönüşebilir. Burada önemli olan nokta borsada işlem zamanları kısıtlı olsa bile doğru zamanların belirlenmesi olacaktır.

Birikimlerini değerlendirme amacında olan yatırımcılar borsada hangi sıklıkla ve hangi zaman aralıklarında işlem yapacaklarına doğru bir şekilde karar vermelidirler. Çünkü borsa piyasasından getiri elde etmek doğru fiyat varsayımlarının belirlenmesiyle mümkün olacaktır. Böylelikle uygun zaman aralıklarında alım ve satım işlemleri gerçekleştirilerek birikimlerin değerlenmesi sağlanabilir.

Borsada Yapılan İşlemlerin Sıklığı Ne Kadar Olmalı?

Uzmanlar yatırımcıların borsa işlemlerine sıklıkla ara vermemelerini söylese de bu durum kişiye bağlı olacaktır. Çünkü borsa üzerinden sık sık işlem yapılması için yatırımcının kontrol gücünün yüksek olması ve sağlam bir psikolojiye sahip olması gerekiyor. Bu yetiler de belirli bir deneyim kazanılmasının ardından gelişecektir. Bu yüzden işlemlerin ilk başlarda belirli aralıklarla yapılması tavsiye ediliyor. Özellikle yatırım araçlarındaki fiyat dalgalanmalarının öngörülebildiği zaman gerçek hesaplarla işlem yapılması önemlidir. Piyasayı yorumlama yetisi edinmeden bu piyasa içerisinde başarı kazanma ihtimali oldukça düşük olacağından fiyat dalgalanmalarının doğru tahmin edilebilmesi tecrübe kazanılması gereken önemli bir konudur.

Borsada işlemlerin ne sıklıkla yapılacağına yatırımcılar deneme hesapları sayesinde kolaylıkla karar verebilirler. Deneme hesapları olarak bilinen bu sanal hesaplarda, gerçek hesaplarda olduğu gibi aynı işleyiş ve fonksiyonlar yer alır. Bu nedenle yatırımcı adaylarının ilk etapta deneme hesaplarıyla borsa tecrübesi kazanmaları önemlidir.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 15 Şubat 2017 - 7:27:12

Benzer Konular

Yukarı Çık