Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Borç Yapılandırma Nasıl Yapılır

Borç Yapılandırma Nedir

Borçlar kişilerin hayatında önemli bir ye tutmaktadır. Birçok kişinin borcu bulunmakta ve kişiler de geleceğe yönelik planlarını hep borçlar üzerinden gerçekleştirmektedirler. Bu yüzden borların önemi tartışılmaz. Kişiler istediklerini elde etmek amacıyla borç yapmaktadırlar. Bu bir araba olabileceği gibi bir ev, ya da tamamıyla tatil gibi kişisel bir ihtiyacın dahi karşılanması olabilmektedir.

Kişiler bankalar aracılığıyla kedi çekerler ve bankaya da bu borcu ödeyeceklerine dair bir sözleşme imzalarlar. Bu sözleşme bankanın ve müşterinin arasında kalan ve iki grubun da imza atması gereken türden bir sözleşmedir. Sözleşme bağlayıcıdır ve taraflar sözleşmeye aykırılık yapmaları halinde birbirlerine dava açabilmektedir.

Kişiler belirli dönemlerde masrafların birikmesinden dolayı sıkışabilmekte ve önceliklerini karşılayabilmek için borçlarını ihmal edebilmektedir. Türkiye’ de almış olduğu kredinin ya da kredi kartının borcunu ödeyemeyip mağdur olmuş ya da kara listeye dahi girmiş pek çok kişi bulunmaktadır Bu kişiler bankaların kara listesinden çıkıncaya kadar kesinlikle kredi alamamaktadırlar. Kara listedeki vatandaşların buradaki süresi 5 yıl olarak belirlenmiştir.

Kişilerin borçlarını ödeyemez ya da farklı farklı banaklara borçları olduklarından ötürü ödemekte zorlanır duruma gelirlerse bu noktada yapılabilecek iki adet işlem bulunmaktadır. Bunlardan ilki borç transferidir. Bütün bankalara olan borçlarınızı tek bir bankaya taşıyabilir ve bu seçmiş olduğunuz banka üzerinden borçlarınızı ödemeye başlayabilirsiniz. Bu yol oldukça revaçtadır ve bankalar da borç transferine ilişkin birçok kampanya yürütmektedir.

Bir diğer yol ise borç yapılandırmadır. Borç yapılandırma bankaya olan borcunuzun tekrar ve en baştan taksitlendirilmesi ve yeni bir borç halini alması olarak yorumlanabilmektedir. Genellikle borcunu ödeyemeyecek olan kişiler borç yapılandırmaya giderek taksitleri küçültmekte ve vade süresini uzatmaktadır. Bu işlem sırasında faiz oranı yükseltilmekte yani kişi totalde çok daha fazla para ödemektedir. Ancak vade süreleri uzun olduğundan dolayı bu kişiyi yormamakta, bu yol da en çok tercih edilen yollardan bir tanesidir. Borç yapılandırma kişi borçlarını ödeyemeyecek durumda olması, ya da zorlanacağını hissetmesi halinde uygulanan bir yöntem olduğundan dolayı bir kurtuluş yöntemi olarak isimlendirilirse kesinlikle daha iyi olacaktır.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 28 Ağustos 2016 - 3:56:26

Benzer Konular

Yukarı Çık