Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bono Nedir?

Bir mal ya da bir hizmet almak için karşılığında para verilmesi gerekmektedir. Fakat alınacak olan mal ya da hizmetin karşılığı olan paranın yüksek miktarda olması, ödemenin nakit para ile yapılmasını zorlaştırabilir. Aynı şekilde alım sırasında alıcının elinde bulunan para, mal ya da hizmetin bedelini karşılayamayabilir. Bu durumların çaresi olarak ise para yerine geçebilen evraklar ortaya çıkmıştır. Çek, hisse senedi, bono, tahvil gibi evraklardan oluşan bu gruba kıymetli evraklar adı verilmektedir. Bono, kıymetli evraklar arasında bulunan ve sık kullanılan bir evraktır. Bono nedir sorusunun en kısa cevabı ise ödeme vaadidir. Bono, bir borçlunun verdiği ödeme sözünün, alacaklı tarafından garanti altına alındığı bir kambiyo senedidir. Emre muharrer senet olarak da bilinen bononun üzerinde ödenmesi gereken belirli bir miktar yazılır ve bir vade belirlenir. Vadesi gelen bononun üzerinde yazılı olan miktar, borçlu tarafından alıcıya kayıtsız şartsız ödenir.

Bononun Tarafları Kimlerdir?

Bono, TTK’nın 776 ile 779 maddelerince düzenlenen, kira, satış ve hizmet sözleşmesi gibi para borcu içeren ilişkilerde kullanılabilen bir evraktır. Bono da borçlu ve alacaklı olmak üzere iki taraf vardır. Alacaklı için lehtar, borçlu için ise muhatap tabiri kullanılmaktadır. Bono için halk arasında senet tabiri de kullanılmaktadır. Bu nedenle bonolar, hisse senetleri ile karıştırılmaktadır. Bono ve senet arasındaki fark ise oldukça büyüktür. Bono bir ödeme vaadidir. Senet ise bir ortaklığın değerini belirten bir evraktır.

Bono Türleri Nelerdir?

Bonoların kullanım amaçları, basım yeri, işlevi gibi kriterlere göre çeşitli türleri vardır. Bunlardan bir tanesi Türkiye Cumhuriyeti Hazinesi tarafından çıkartılan hazine bonolarıdır. Vadesi 1 yıldan kısa olan hazine bonosu, devletin iç borçlanma senetidir. Bir başka bono türü olan banka bonoları, kalkınma ve yatırım bankalarının borçlu taraf olduğu bonolardır. Vadesi 60 günden az, 360 günden fazla olmayan banka bonoları, halka arz edilmektedir. İşletmelerin kısa süreli fon ihtiyaçlarını karşılayan finansman bonoları da bononun bir başka türüdür. Finansman bonosunun vadesi en fazla 270 gün olmaktadır. Bir diğer bono türü ise değerli maden bonoları olarak da bilinen altın, gümüş ve platin bonolarıdır. Bankalar ve değerli maden aracı kurumları tarafından ihraç edilen bonoların vadesi en az 60 gün, en fazla 360 gün olabilmektedir. Vadesi gelen bonoların ödemesi Türk lirası, döviz ya da değerli maden cinsinden yapılabilir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 18 Ekim 2017 - 4:36:41

Benzer Konular

Yukarı Çık