Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bireysel Emeklilik Sistemi ve BES Hesaplama

Bireysel Emeklilik

Genç yaşta tasarruf etmeye yönlendiren, gelecek garantisi sağlayan devlet destekli bir sistemdir. Bireysel emeklilik sistemi için hem sosyal güvencesi olan hem de olmayan kişiler yararlanabilirler. Sosyal güvencesi olan kişiler de kendi isteklerine bağlı olarak bu sisteme dahil olabilirler. Emeklilik hayatında yeniden çalışmak istemeyenler için bu sitsem bir nevi gelecekte maaş alma garantisidir.  Bu sisteme devlet %25 oranında katkı sağlamaktadır.

Emekli Olunca Gelen Avantajlar

Sigorta ya da diğer kurumlardan olunan emeklilik dışında bireysel emeklilik size paranızı ileride emekli olunca tek seferde alma ya da 3 aylık- 6 ayık alma gibi imkanlar sunar. Ayrıca dilerseniz aylık olarak da düzenli olarak bunu alabilirsiniz. Böylece sizin o zamana kadar yatırdığınız parayı toplar ve 110 aya böler.

Bireysel Emeklilikte Aylık Ne Kadar Ödenir?

Bireysel emeklilik sisteminde her ay düzenli olarak para ödersiniz. Bu ödenmesi gereken minimum tutar 140 TL’dir. Devlet desteği ile 175 ₺ olur. Belli bir süre bu parayı kullanamazsınız ve 10 yılı doldurduktan sonra emekli olmayı beklemeden de parayı kullanabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Yatırım Planı özellikleri

Asgari katkı payı dışında ödeme periyotlarını 3 veya 6 aylık olarak ayarlayabilirsiniz. Ödemenizi de ister kredi kartı isterseniz de banka hesabından yapabilirsiniz. Giriş aidatı konusunda ertelenmiş giriş aidatından bahsedilebilir. Giriş aidatı miktarı sözleşmenin ilk 5 yılında çıkmanız halinde sizden alınır ve toplam kesinti tutarı, her yıl için aylık brüt ücretin %8,5 i kadardır. Yönetim gider kesintisi ise sözleşme birikimi üzerinden geçen ilk 5 yıl boyunca alınır. İlk sene tutarın tamamı sizden tahsil edilir ve daha sonra 2 ve 5. Yıllarda aylık olarak alınır. Eğer emeklilik sözleşmesine ara verilirse, bireysel emekliliğe ara verme durumunda her ay 2₺ kesinti ücreti olarak belirlenmiştir.


Bireysel Emekliliğin Artıları

Bu sistem, uzun vadede birikim yapmak, geleceğe yatırım yapmak isteyenler için ideal bir yöntemdir. Sigortanız varsa ya da yoksa ileride birikmiş paranızın olmasını istiyorsanız, emeklilik sözleşmesi kapsamında kendinizi şartlandırarak her ay düzenli ödemeyle avantaj sağlayabilirsiniz. Üstelik devlet desteği sağlanması yatırılan paranın dörtte biri kadar artı para almanızı da sağlayacaktır. Hayat şartları açısından düşünürsek emeklilik döneminde size gelen ekstra bir ödeme önemli olacağından nispeten rahat bir yaşam sürebilirsiniz. Emekliliği beklemeden de paranızı alabileceğiniz için 10-15 yıl sonrasında acil toplu para gerektiği zaman bu birikiminizi kullanabilirsiniz.  Bireysel emeklilik sizin tasarruf etmeniz için iyi bir avantajdır.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 9 Eylül 2016 - 1:02:06

Benzer Konular

Yukarı Çık