Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bankaların Pos Cihazı Arıza Bildirimi

Her banka üye iş yerlerine kendi ürünleri olan pos cihazlarını göndermektedir. Pos cihazları üzerinde çeşitli bankacılık işlemleri yapılabilmekte ve kart üzerinden işlemler hızlı bir şekilde yapılmaktadır. Bankaların pos cihazlarının arızalanması durumunda her bankaya özel olarak belirlenen arıza bildirim numaraları üzerinden işlem yapılır. Pos cihazlarının arızalanması durumunda hangi bankayla anlaşmalıysanız o bankanın belirlenen numaralarını aramanız gerekmektedir. Bankaların Pos cihazı arıza bildirimleri ise şu şekildedir:

İş Bankası Pos Cihazı Arıza Bildirimi

(0212) 473 06 06 numaralı telefonu arayarak İş Bankası kodlu pos cihazınızın arızasını bildirebilirsiniz. İş Bankası müşteri hizmetleri tarafından yapılan işlemler sonucunda hemen hızlı bir şekilde yönlendirmeler yapılmaktadır. Bu sayede Pos cihazlarının onarımı sağlanmaktadır.

Vakıfbank Pos Cihazı Arıza Bildirimi

POS arıza, mutabakat ve sanal POS işlemleri için 0212 473 60 54 no’lu telefonumuzu arayabilirsiniz. İşlemlerinizin kısa bir sürede yapılabilmesi için müşteri hizmetleri pos cihazınızın numarasını almakta ve gerekli personeli iş yerinize göndermektedir.

Yapı Kredi Pos Cihazı Arıza Bildirimi

444 0448’i arayarak 7/24 teknik destek alabilirsiniz. Gerekli olan personelin iş yerlerinize yönlendirilmesi ile birlikte bütün işlemlerin hızlı bir şekilde yapılabilmektedir.

ING Bank Pos Arıza Cihazı Bildirimi

0850 222 0 600 telefon numarasını arayarak ING Bank’a kayıtlı olan pos cihazının arızalarını bildirebilirsiniz. Günün her anında müşteri hizmetleriyle görüşebilir ve arızanın ne olduğu hakkında bildirimde bulunabilirsiniz.

Finansbank Pos Cihazı Arız Bildirimi

0850 221 1 900 numaraları telefon üzerinden Finansbank müşteri temsilcileri ile görüşerek POS cihazınızdaki sorunları belirtebilirsiniz. Bu sayede en kısa sürede cihazınızın tamiratı yapılmaktadır.

Halkbank Pos Cihazı Arıza Bildirimi

Halkbank müşteri hizmetleriyle görüşerek Pos cihazlarınızın arızalarını bildirebilirisiniz.  0 212 365 75 85 POS Destek Hattı’ndan 7×24 hizmet alabilir ve gerekli müdahalenin yapılmasını sağlayabilirsiniz.

Denizbank POS Cihazı Arıza Bildirimi

Denizbank müşteri hizmetlerini arayarak POS cihazı arıza kaydı bırakabilirsiniz. 444 0 802 numaralı telefon üzerinden Denizbank müşterilerine hizmet verilmektedir.

Ziraat Bankası Pos Cihazı Arıza Bildirimi

0850 202 35 00 POS İletişim Merkezini arayabilir ve arıza kaydı bırakabilirsiniz.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 22 Şubat 2016 - 8:10:56

Benzer Konular

Yukarı Çık