Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bankalardan Kredi Çekmek Caiz Mi?

Bankalardan kredi almak caiz mi? Günümüz şartları düşünülünce, bankaların müşterileri sundukları imkanları kullanmak isteyenler, bu paraları kullanmanın haram olup olmadığı ile kafaları karışıyor. Bu konu ile ilgili pek çok kişi, diyanet başkanlığına başvurarak açıklama yapılmasını talep ediyorlar.

Diyanetten son yıllarda çok sık gelen, bankalardan kredi almak caiz mi sorularına kısa fetvalar yayınlanıyor. Diyanetten yapılan açıklamalar doğrultusunda, zaruri durumlarda bankalardan faiz ödenerek alınan kredilerin haram olmayacağı yönünde.

Bankalardan kredi almak caiz mi, sorusunun en doğru cevabını diyanet başkanlığı tarafından veriliyor. Başkanlık bu tarz konularla ilgili olarak yayımladığı fetvalarda, zorunlu olunan her durum için kredi çekilebileceğini söylüyor.

Bunun dışında lükse kaçan, keyfi ihtiyaçlar için faiz ödemenin ise doğru olmayacağı söyleniyor. Zaruri durumlarda, ev almak, araba almak, kredi kartı puanı kullanmak caiz sayılıyor. Lüks için, keyfi ihtiyaçlar için ise, faiz ödemenin doğru olmayacağı da söylenenler arasında. Banka kredilerinin caiz olup olmayacağı ile ilgili olarak, Diyanet Başkanlığı’na danışabilirsiniz.

Banka Kredisi ile Ev Almak Caiz Mi?

Diyanet Başkanlığı, son yıllarda, akla takılan banka kredisi ile ev almak caiz mi sorusuna bir fetva yayınlayarak, muhafazakar kesimin içini rahatlattı. Ev almak, zaruri bir durum olduğu için, banka kredisi ile ev almak caizdir açıklaması yapıldı. Fakat, bu durumun da ince açıklamarı mevcut. Özellikle yurt dışında yaşayan muhafazakarların, kira ödemek yerine, zaruri durum olan barınma için, banka kredisi ile ev alabilirsiniz şeklinde bir fetva yayınlandı.

konut-kredisi-

konut-kredisi-caiz mi

 

Banka kredisi ile ev almak caiz mi? Barınma ihtiyacının zaruri bir durum olduğu için, kirada oturmak yerine, bankadan kredi çekerek ev alınabiliyor. Fakat, bu durum zaruri ihtiyaç olarak onaylanıyor. Diyanet Başkanlığı tarafından yapılan açıklamalarda, ikinci ve üçüncü evi almak için, faiz ödeyerek bankadan kredi çekmenin doğru olmadığı da yayınlanan fetvalarda yer alıyor.

Bankalar ile çalışmak istiyorsanız ama bu çalışmalarınızda, caiz olup olmadığı ile ilgili sorun yaşamak istemiyorsanız ya da bu konuya dair aklınıza takılan herhangi bir soru varsa, Diyanet İşleri Başkanlığı’na başvuru yapabilirsiniz. Başvurularınızı bireysel giderek danışabileceğiniz gibi, telefon ile de arayarak bilgi edinebilirsiniz. Kurumun resmi internet sitesinde yer alan sık sorulan sorular bölümünde de aradığınız pek çok sorunun cevabını bulabilirsiniz.

Banka Kredisi ile Kurban Alınır Mı?

Yaklaşan kurban bayramı nedeni ile, akıllarda yine, banka kredisi ile kurban alınır mı, soruları yer almaya başladı. Dini görevlerini yerine getirmek isteyen muhafazakar kesim, kurban hayvanlarının ücretlerinin çok yüksek olmasından dolayı sıkıntıdalar. Yaşam şartlarının zor olması, artık hiçbir iş yerinin senetle alış verişe onay vermemesi nedeni ile, herkes maalesef ki banka kredi kartlarına ve banka kredilerine yönleniyor. Bu da özellikle muhafazakar kesimde, caiz olup olmadığına dair soruların gündeme gelmesine neden oluyor.

 

kurban kredisi

kurban kredisi

Kurban, Müslümanlarda zengin olan kişilere farz kılınmıştır. Banka kredisi ile kurban alınır mı, sorusunun cevabından önce akla takılan diğer bir soru ise kredi kartı ile kurban alınır mı?

Geçtiğimiz yıl, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından, kredi kartı ile kurban alımının caiz olduğuna dair bir açıklama yapılmıştı. Fakat kredi kartı ile kurban alıyorsanız, kart borcunu zamanında, faize girmeden ödemeniz gerektiği de söylenenler arasında.

Kurban, borcu bulunmayan, zengin müslümanlara farz kılınmıştır. Banka kredisi ile kurban alıp almamak ise bu durumda size kalmaktadır. Daha ayrıntılı bilgi almak isterseniz, Diyanet İşleri Başkanlığı’nın resmi internet sayfasında yer alan sıkça sorulan sorulan bölümüne bakabilirsiniz.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 1 Haziran 2015 - 5:11:04

Benzer Konular

Yukarı Çık