Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bankalar Kaçta Açılıyor, Banka Çalışma Saatleri 2017

Kefalet karşılığı kredi verilmeye başlanması ile Mezopotamya bölgesinde ikinci yüzyılda başlayan modern anlamda bankacılık günümüzde günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline dönüştü. Avrupa’da ise 13.yüzyıldan sonra bankacılık kurumsal bir yapı halini almaya başladı.

Türk Bankacılığı

Osmanlı’nın son dönemlerinde yerli sermaye ile bankacılık hizmetleri yapılmaya başlanmıştı. 1911 ile 1923 tarihleri arasında kurulan 23 adet yerli sermayeli banka piyasada varlığını korumaya çalışmış ancak yabancı kaynaklı bankaların sektördeki hâkimiyeti karşısında ciddi zorluklar yaşamıştı. Cumhuriyetin kurulduğu dönemde faaliyetlerini sürdüren yerli sermayeli banka sayısı 18’e kadar düşmüştü.

Cumhuriyet döneminin ilk yıllarında devlet teşviki ile bankalar kurulmuştur. Türkiye İş Bankası bu dönem kurulan bankalardandır. Ayrıca Türkiye Sanayi ve Maddin Bankası’nda bu dönemde kurulmuştur. Bütün Dünya’yı etkileyen 1930 ekonomik buhran dönemi Türk Bankacılığını da derinden etkilemiş 1932 de 60 âdete kadar çıkan banka sayısı 1945 yılına gelindiğinde 40 âdete kadar düşmüştü.

24 Ocak 1980 kararlarından sonra başlayan finansal serbestlik dönemi ile Türk Bankacılığı yeni bir döneme girmiştir. Türk Lirası’na konvertibilite imkanının sağlandığı 1989 tarihli kararlar da bankacılık tarihinde önemli dönüm noktalarındandır.

 Bankacılık İşlemleri

Günümüzde bankalar üzerinden birçok işlem yapılmakta, bankalar günlük hayatımız içerisinde önemli bir yer işgal etmektedir. Temel bankacılık hizmetleri olarak para transfer hizmeti, vadeli vadesiz ya da yatırım amaçlı hesap açma hizmetleri, yabancı para birimleri üzerinden yapılan işlemler, borsa da yapılan işlemler, kredi sağlama hizmetleri ve kredi kartı hizmetleri olarak sıralana bilir. Burada ifade edemediğimiz birçok bankacılık hizmeti de bulunmaktadır.

Banka Çalışma Saatleri

Sabah 08:30 veya 09:00 ‘da işleme başlama akşam ise 17:00 veya 17:30’da işlemleri tamamlama olarak ifade edilebilir. Bankalara bağlı olarak yukarıda belirtilen aralıkta olmak üzere çalışma saatlerinde farklılıklar olabilmektedir.

Örnek olarak ifade edersek Ziraat Bankası Çalışma Saatleri sabah 09:00’da işleme başlama akşam ise saat 17:30’da işlemleri bitirme şeklindedir. Bankaların öğle yemeği molası verme zaman aralıklarında da farklılıklar olabilmektedir. Ziraat Bankası Çalışma Saatleri arasında 12:30 ile 13:30 bölümünü öğle yemeği molası olarak ayırmış iken A Bank öğle yemeği molası zamanını 12:00 ile 13:00 zaman aralığı olarak belirlemiştir. Bazı bankalar ise öğle yemeği molası olarak belirlenen aralıkta çalışan memur sayısını azaltarak işlemlere devam etmekte, gün içerisinde bankayı sürekli açık tutmaktadır.

Bankalar Kaçta Açılıyor

Şubenin hizmet verdiği bölgenin özelliklerine bağlı olarak bankalar o şube için özel çalışma saatleri belirleye bilmektedir. Örnek oluşturmak açısında ifade etmek gerekirse İş Bankası’nın İstanbul’da bulunan Viaport Aliş Veriş Merkezi’nde ki şubesi 10:00 ile 18:30 saatleri arasında hizmet vermektedir. İnternet bankacılığının ve Cep telefonlarından yapılan bankacılığın son derece ileri bir noktaya geldiği günümüzde diğer bir açıdan bakılırsa bankaların 24 saat hizmet verdiği de söylenebilir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 3 Ekim 2016 - 4:36:35

Benzer Konular

Yukarı Çık