Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bankadan Sıfır Faizli Kredi Almak Caiz mi?

Bildiğiniz gibi bankalardan kredi alarak ihtiyaçlarımızı karşılıyoruz. Ev yada araba almak isteyenler, eğitim için paraya ihtiyacı olanlar, borçlu olanlar ve daha pek çok ihtiyaç için bankalardan kredi alıyoruz. Ancak, aldığımız krediyi faizi ile geri ödediğimiz için dinen bu konu ile ilgili pek çok şey söyleniyor.

Malumunuz dinimizde faizin yeri yok. Bu yüzden kredi ile ev yada araba almak kesinlikle caiz görülmüyor. Peki, bankadan sıfır faizli kredi almak caiz mi?

Bu konu ile ilgili pek çok din adamı açıklama yaptı. Öyle ki; kredi almak isteyenler için bu konu oldukça önem taşıyor. Belki sizde şuan sıfır faizle kredi almayı düşünüyorsunuz ancak caiz olup olmadığını bilmediğiniz için erteliyorsunuz.

diyanet kredi fetvaları

diyanet kredi fetvaları

Bankadan sıfır faizle kredi almak caiz mi sorusuna kesinlikle caiz diyerek cevap verebiliriz. Kredinin sıfır faizli olması kullanılmasını mümkün kılmaktadır. Öyle ki; faiz dinimizin en ağır yasaklarından biri olduğu için bunu düşünenler bu kez sıfır faizli krediye koşuyorlar. Aslında bu konuya şöyle de yaklaşabiliriz. Örnek vermek gerekirse, biz müslüman bir ülkeyiz ve bir müslüman nasıl aç kalmamak için domuz eti yiyebilirse, gerçekten bu kadar kötü bir şart altındaysa o zaman kredi kullanabilir. Yoksa, keyfi ihtiyaçlar için kredi kullanmak kesinlikle caiz değildir. Ancak, kredinin sıfır faizli olması bu konuyu bambaşka bir yöne çekmektedir. Eğer kredi alacaksanız kesinlikle sıfır faizli kredi alabilirsiniz.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 16 Haziran 2015 - 1:41:37

Benzer Konular

Yukarı Çık