Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bankada Unutulan Para Sorgulama – Zamanasimi org

Bankada Unutulan Para Sorgulama

Bankada para unutmak tabiri her ne kadar ilk duyulduğunda kulağa garip gelse de bu durum ülkemizde gerçek olabilmektedir. Günümüz koşullarına bakıldığında bankalar arası para transferi oldukça gelişmiş hale gelmiştir. Dolayısıyla da banka hesaplarının kullanım oranı gün geçtikçe daha fazla olmaktadır. Ancak yollanacak tutarların haricinde hesaplarda ihmal edilebilecek ya da unutulabilecek nitelikte olan küçük tutarlar kalmakta ve bunlar bazen birikerek önemli tutarlara ulaşabilmektedir. Bu gibi durumlar için kişilere hesaplarında kalan paraları sorgulamaları tavsiye edilmektedir. Aradan uzun süre geçtikten sonra bu paralar bireyler için değerli hale gelebilmektedir. Bu nedenle banka hesaplarında unutulan para sorgulama hakkında detaylı bilgi sahibi olmak kullanıcılara fayda sağlayabilmektedir.

Bankada Unutulan Para Nasıl Sorgulanır?

Bankada unutulan paraların yaklaşık on yıl gibi bir süre sonra zamanaşımına uğrayarak Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bünyesine aktarıldığı bilinmektedir. Bu nedenle hesap sahiplerinin bankalarda yer alan hesaplarını kontrol etmeleri ve hesap tutarı hakkında bilgi sahibi olmaları önem taşımaktadır. Hesapta kalan parayı sorgulamak için ilgili kişinin kimlik kartı ile birlikte hesabın bulunduğu banka ile irtibata geçmesi gerekmektedir. Bunun yanı sıra bazı bankalar unutulan para sorgulamak için kişilere farklı yöntemler de sunabilmektedir. Eğer hesap zamanaşımına uğradıysa hesapta yer alan tutar kişinin bünyesinden çıkmaktadır dolayısıyla kişinin banka hesabını kapatması için herhangi bir engel söz konusu olmamaktadır.

Bankalarda Unutulan Paraları Sorgulama

Bankalarda unutulan paralar genel olarak düşünüldüğünde ciddi tutarlara ulaşabilmektedir. Bu tutar devlet için oldukça fayda sağlayabilmektedir. Dolayısıyla kişilerin paralarını değerlendirmek amacı ile hesaplarını kontrol altında tutmaları tavsiye edilmektedir. Yapılan araştırmalara göre banka hesaplarında unutulan paranın en düşük tutarı bir lira olarak bilinmektedir. En yüksek tutarın ise iki yüz elli bin dolar olduğu açıklanmaktadır. Bunun yanı sıra bankalarda unutulan hesaplar sadece kişilere ait olmamaktadır. Kişilerin haricinde derneklere, vakıflara, şirketlere, siyasi partilere hatta devlet kurumlarına ait unutulmuş hesaplar bulunmaktadır. Dolayısıyla herkesin banka hesaplarında para unutma konusunda dikkatli davranmaları ve bu paraları daha bilinçli takip etmeleri önerilmektedir.

Bankada Unutulan Paranın Zamanaşımına Uğraması

Yapılan araştırmalara göre on yıllık gibi bir sürenin sonunda banka hesaplarındaki tutarlar ilgili kişinin hesabından çıkarılmaktadır. Zamanaşımına uğrayan paranın olup olmadığı ise bankaların kendi internet sitelerinde ye alan listelerde açıklanmaktadır. Eğer kişinin ismi listede yer alıyorsa ilgili bankaya başvuruda bulunmak gerekmektedir. Listede hesap tutarı ile ilgili bilgi verilmediğinden dolayı unutulan paranın miktarı banka ile iletişime geçilerek öğrenilebilmektedir. Hesaplarda unutulan bu paraların zamanaşımına uğradıktan sonraki süreci hakkında detaylı bilgi edinmek için bankalar yardımcı olabilmektedirler. Bunun yanı sıra kişiler internet ortamından da ihtiyaç duydukları bilgileri öğrenme imkânını elde edebilmektedirler. Gerekli tüm koşullar sağlandığı takdirde süreç doğru bir şekilde işleyebilmektedir.

Zamanasimi.org internet sitesinden, sorgulama yapılabiliyordu ancak zamanaşımına uğrayan mevduat, katılım fonu, emanet ve alacakların listesi Mayıs sonunda ilanlardan tamamen kaldırılmıştır.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 14 Eylül 2016 - 6:29:15

Benzer Konular

Yukarı Çık