Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bankacı Maaşları Ne Kadar 2017

Her geçen yıl tüm meslek grupları için belirli oranlarda maaş artırımı belirlenir ve uygun görülen miktarda maaşlara zam yapılır. Bazı meslek grupları için yüksek artış gerçekleştirilirken, bazı meslek grupları için daha düşük artışlar gerçekleştirilir.

2016 yılı için de banka personeli maaşları belirli bir oranda artış göstermiş bulunmaktadır. Bankalar arasında maaş farkı olsa dahi genel itibariyle yeni işe başlayan bir bankacı ortalama 1.300 TL gibi bir maaş almaktadır. Bu bölümde alınabilecek en yüksek miktarda maaşa ulaşmak için şube müdürü, bölge müdürü ve benzeri pozisyonlara ulaşılması gerekmektedir. Bankacılık sektörü içerisinde müdür olan çalışanlar 13 ila 20 bin TL civarlarında maaş alabilirler. Hemen hemen tüm meslek grupları için mesaiye kalındığı takdirlerde maaşa ek olarak mesai ücreti de eklenmektedir.

Bankacılık için ise herhangi bir fazladan çalışma mesai durumlarında ek ücret alma gibi bir durum mevcut değildir. Sabit olan maaşınıza ek ücret olarak mesai ücreti alamazsınız. Bankacı maaşları 2016 yılı için yeniden düzenlenmiş ve ortalama olarak bütün bankalarda aynıdır. Bazı bankalarda bu durum değişebilir. Asgari ücretin 1.300 TL durumuna gelmesinden sonra en alt düzey bankacının alacağı maaşta en az 1.300 TL’dir. Bu maaş bazı bankalar için 1.500 TL seviyesine ulaşabilmektedir. Yeni yılda maaşların %10 artışı bulunmaktadır.

Özel bankalarda çalışan çalışanların bazıları devlet bankasında çalışan çalışanlardan daha yüksek maaş alabilmektedir. Bazı bankalar ise belirli dönemlerdeki kazançlarını çalışanlar arasına bölebilir, böylelikle 1.500 TL alt sınırda maaş alan bir bankada çalışanın maaşı bazen 1.700 TL olabilmektedir. Buna bakıldığı zaman ise işe yeni başlayan bir bankacı 1.750 TL gibi bir rakam ile başlayıp 21.000 TL gibi bir maaş rakamına ulaşabilmektedir. Bu durum çalışanın performansına göre değişebilmektedir.

Banka çalışanları derecelendirerek kademelere ayrılmıştır. Gişe görevlisi bankada çalışabilince en alt pozisyondur. Gişe görevlisi olarak çalışan bankacılar 1.300 TL ile 1.750 TL aralığında bir maaş alabilirler. Bankanın şubesinde ya da merkezinde çalışmanız durumunda maaşınıza etki etmektedir. Bireysel müşteri temsilcileri gişe görevlisinden üst makamdır.

Gişe asistanı, gişe görevlisi çalışanlarının maaşlarından genelde 200-300 TL gibi yüksek maaş almaktadırlar. Bazı bankalar da 500-700 TL gibi yüksek rakamlara ulaşmaktadır. Müfettişlik, iç denetçilik ve uzman yardımcılığı gibi pozisyonlarda bulunan çalışanlar ise 2.500 TL – 6.000 TL aralığında maaş alabilmektedir.

Şube müdürü ise bölge ve şube koordinatörlerinden sonra en yüksek maaş alan çalışanlardır. Maaşları 7.000 TL ile 15.000 TL aralığında değişmektedir. Bölge ve şube koordinatörü ise bankacılık sektöründe bulunan en yüksek pozisyonlardır. Bu pozisyonda bulunan çalışanlar bankacılık sektörünün en yüksek maaşlarını almaktadırlar. 15.000 TL ile 22.000 TL aralığında değişiklik gösteren maaş almaktadırlar.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 21 Ekim 2016 - 11:01:48

Benzer Konular

Yukarı Çık