Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Banka Müşteri Numarası Öğrenme

Müşteri Numarası

Günümüzde hemen hemen herkes en az 1 kere herhangi bir bankayı ziyaret etmiştir. Bankalar artı vazgeçilemez uğrak noktalarımızdan biri olmuştur. Oluşan bu düzende pek çok işveren yasal olarak herhangi bir anlaşmazlığa mahal vermemek için çalışanlarına maaşlarını bankalar yoluyla ödemektedir. Özellikle kurumsal şirketlerin hepsi bankalar ile çalışır. Kamu ile alakalı olan pek çok iş için herhangi bir bankayla ilişiği bulunmayanlarımız bile mutlaka harç yatırmaya bankaya uğramışlardır diyebiliriz. Bankacılık sektörü bu kadar ilerlemiş ve her bankanın da milyonlara varabilecek kadar müşterilerinin olduğunu düşününce bile kafamız karışıyor. Bu bankalar her müşteri ile rakamsal münasebete girdiklerinden hal daha da işin içinden çıkılmaz bir duruma doğru gidiyorken bu karışıklığın önlenmesi adına ortaya müşteri numaraları çıkmıştır.

Müşteri numarası nedir?

Müşteri numaraları 8 hanelidir. Bir kişinin o bankaya ait bir ilişi bulunduğunu simgeler. Bir hesap kartınız veya kredi kartınız var ise bir hesap numaranız var demektir. Bir hesabınız var ise müşteri numaranızda vardır demektir.

musteri no

Müşteri numarası ne işe yarar?

Müşteri numaraları kişinin ilişiği bulunduğu banka tarafından verilmektedir. Yani x bankasına ait olan müşteri numaranız o bankayla alakalıdır. Z bankası ile de bir ilişiğiniz bulunduğunda o banka da size kendi oluşturduğu bir müşteri numarası verir. Kişinin müşteri numarası her banka için kullanılan ortak bir numara değildir. Ve bu müşteri numaraları kişinin bankayla alakalı işlemlerini daha hızlı halledebilmesi, yine bankaların müşterileri ile ilgili bir işlem yaparken herhangi bir karışıklık olmaması için tayin edilir. Müşteri bu numaralar ile fatura ödemeleri, harç ödemeleri, gişe işlemlerini ve online işlemlerini kolayca halledebilir. Ayrıca bankalara sadece o bankaların müşterileri değil o bankayla bir ilişiği bulunmayan her vatandaşta işlem yapabildiği için sıramatiklere müşteri numarası giren müşteriler öncelikli sayılır ve işlemlerini daha hızlı halledebilirler.

Müşteri numaraları ile ilgili bilinmesi gereken bazı önemli hususlar:

Müşteri numaraları kredi kartı veya hesap numaralarında isminizi hemen alt kısmında yazan 8 haneli bir sayıdır. 4 er li 2 küme şeklinde yazılabilmektedir. Müşteri numaraları telefon ve internet bankacılığı kullanan bireylere sorulan ve lazım olan numaralardır. Şahsa özel bankalar tarafından verilen numaralardır. Sadece alakalı olduğunuz banka ile sizin aranızda muhatap alınan rakamlardır. Müşteri numaralarınız o bankanın kaçıncı müşteri olduğunuzla alakalı değildir. Bankalar bu numaraları işlem karışıklıklarını önlemek ve bazı şifreleme işlemlerinde kullanımı kolaylık sağlayacak şekilde tasarlamıştır. Bazı eski kredi kartı veya hesap kartlarında müşteri numaraları yazmasa da günümüzde neredeyse tüm bankalar müşteri numaralarını kartlarına yazmaktadırlar. genel olarak kısaltılmış isim olarak kartlarda yer alırlar”müş no” gibi. Fakat bazı bankalar sadece ismin altına kümelenmiş olan 8 rakamı yazarlar müşteri numarası olduğunu belirtecek herhangi bir ibare koymamaktadırlar.

Müşteri numaraları kişinin iban ve hesap numarasıyla da ilişkilendirilir. genel olarak telefon ve internet bankacılığı kullanan kişilere lazım olur. Kullanıcı adının bankalar tarafından dizayn edilen rakamsal biçimi müşteri numaralarıdır. Mutlaka kendi oluşturduğunuz şifreler ile kombin edilerek sizlere sorulur.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 17 Eylül 2016 - 9:09:18

Benzer Konular

Yukarı Çık