Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Banka Kredilerinde Sigorta İşlemleri

Bankalardan kredi kullanırken, bankanın müşterisine sunduğu çeşitli sigortalar vardır. Kredi kullanırken yapılan sigortalar,  iki tarafı da (banka – müşteri) oluşabilecek risklerden korumaktadır. Bankalardan kullanılan kredi türüne göre sigorta çeşitleri de farklılık göstermektedir.

Bireysel İhtiyaç Kredi Sigortaları

Bireysel ihtiyaç kredisi kullanırken, genellikle Hayat Sigortası ve Ferdi Kaza Sigortası yaptırılır. Bu sigortalar zorunlu değilidir. Ancak, bankaların sigorta yapılması zorunlu kredilerinin, faiz oranı daha düşüktür. Düşük faiz oranı sebebi ile sigortayıda kapsayan kredi seçenekleri çok tercih edilir.

Konut Kredisi Sigortaları

Konut kredisi yapılması zorunlu sigortalar, DASK ve Konut Paket Sigortası’dır. Bu sigortalar konutu etkileyecek deprem, su basması, yangın, toprak kayması gibi risklerin tanzimini içerir.

Konut kredisi alırken yapılması zorunlu olmayan sigortalar ise, Hayat Sigortası ve Ferdi Kaza Sigortası’dır. Hayat ve Ferdi Kaza sigortalarının, konut kredisi aldığınız bankadan yaptırılması halinde, kredi faiz oranı daha düşük olmaktadır.

Taşıt Kredisi Sigortaları

Taşıt kredisi kullanırken yapılması zorunlu ve zorunlu olmayan sigortalar vardır. Yapılması zorunlu sigortalar Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko Sigortası’dır. Zorunlu olmayan sigortalar ise Ferdi Kaza Sigortası ve Hayat Sigortası’dır. Zorunlu olmayan bu iki sigortayı yaptıran kişiler, düşük faiz oranından yararlanırlar.

Tarım Kredisi Sigortaları

TARSİM ( Tarım Sigortaları Havuzu), tarım kredisi sigortalarıdır. Kullanılan tarım kredisi türüne göre, farklı sigortalar yapılır. Küçükbaş ve Büyükbaş Hayvan Sigortası, Sera Sigortası, Kümes Hayvanları Sigortası gibi çeşitli sigortalardır.

Sigortaların Yararları

Ek bir maliyet gibi görünen sigortalar, aslında sigortalanan kişiyi koruma altına almaktadır. Örneğin Hayat Sigortası vefat durumunda, geride kalan kişilerin kredi ödeme yükümlülüğünü ortadan kaldırır. Kalan kredi borcu, sigorta tarından ödenir. Tarım ürün sigortası yaptıran çiftçi, ürünlerinde yaşanabilecek zarar durumlarında sigorta güvencesi altındadır.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 25 Ekim 2017 - 12:29:24

Benzer Konular

Yukarı Çık