Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Banka Kredi Sicili Sorgulama

Kişilerin bankaların aldığı kredileri ödeme düzenleri, kişilerin kredi sicillerini ifade etmektedir. Kredi sicili dediğimiz zaman öncelikle kişilerin kredi notu gelmektedir. Kredi notu, kredi sicilinizi belirleyen en önemli etkendir. Bunun haricinde kara listeye girmeniz ya da icralık olmanız da kredi sicilinizi etkileyen faktörlerdir. Bunun haricinde kişilerin daha önce hiçbir bankadan kredi ve kredi kartı kullanmaması da kredi sicilini olumsuz etkileyebilir. Bankalar bu durumdaki kişileri risk grubuna dâhil etmemektedir. Daha önce kredi çekmeyen kişilerin ödemelerini düzenli yapıp yapmayacağı bilinemediği için, banka bu kişileri risk grubuna dahil etmektedir.

Bilgi: Kredi Sicili Bozuk Olana Kredi Veren Bankalar Hangileri

Kişilerin kredi sicilleri, başvuru aşamalarının en önemli noktasıdır. Gelir durumunuz ne kadar iyi olursa olsun, kredi siciliniz oldukça bozuk ise, kredi çekmeniz mümkün olmayabilir. Bu durum bilincine artık kişiler de vardığı için, kredi başvurularından önce kredi sicillerini sorgulamak istemektedirler. Banka sicil sorgulama işlemlerini daha çok kredi notları kapsamaktadır. Kişiler öncelikle kredi notunu öğrenmek istemektedir. Zira kişi icralık olduysa ya da kara listeye girdiyse bunu önceden bilebilmektedir. Ancak kredi notunun ne seviyede olduğunu kişiler asla bilemez. Bu yüzden kredi notunun başvurulardan önce sorgulanması gerekebilir. Kredi sicilinizi sorgulamanın şu an için en düzenli yolu, Kredi Kayıt Bürolarına başvurmaktır. Bilindiği gibi kişilerin tüm kredi dökümleri, Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altındadır. Bu Kredi Kayıt Bürosu, tüm bankalar tarafından ortak olarak kurulan bir kurumdur.

Kredi Kayıt Bürosu, insanların tüm kredi bilgilerine rahatlıkla ulaşabilmesi için Findeks adında bir sistem kurmuştur. Bu sistem üzerinde kişilerin tüm kredi bilgileri görünmektedir. Kredi notunuz, borçlarınız, icra durumunuz, kara listeye dâhil olup olmadığınıza dair tüm bilgilere Findeks üzerinden erişebilirsiniz. Yani tüm bu bilgilerin öğrenilmesi için bankalara başvurmaya gerek yoktur. Zira bu bilgilerin her banka kişilere iletmeyebilir. Yani esasen bankaların kişilere kredi notlarını açıklama gibi bir zorunluluğu yoktur. Bu bakımdan banka kredi sicili sorgulama işlemleri için en güvenli ve garanti yol Findeks sistemini kullanmak olacaktır. Sistemi açık, son derece basit bir işlem sonrasında giriş yaparak sisteme kayıt olabilirsiniz. Kayıt olduktan sonra tüm sorgulama işlemlerini rahatlıkla yapabilirsiniz.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 28 Ekim 2016 - 8:17:02

Benzer Konular

Yukarı Çık