Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Banka Kara Liste Sorgulama

Müşteriler kredi kartı kullandıklarında, kredi çektiklerinde ve Kredili mevduat hesaplarını kullandıklarında belli bir sorumluluğun altına girerler. Bu sorumluluğun adı çekilen kredi ya da kredi kartının kullanımı sonrası oluşan ödemelerin düzenli olarak ödenmesi durumudur. Müşteriler bu ödemelerini düzenli bir şekilde yapmadıkları takdirde kara listeye girebilmektedirler.

Kara Liste

Müşteriler bankalara olan borçlarını gününde ödemekle mükelleftirler. Ancak bazı olumsuzluklar nedeni ile ödemelerde gecikmeler olabilir. Bankalar bu gecikmeleri doğal ve olağan olarak karşılar. Gecikmeler neticesinde gecikme gün sayısına göre günlük faiz işlemektedir. Tabi ki bu gecikmelerde de yasal bir sınır söz konusudur. Bankaların kredi imkanlarından faydalananların ödemelerini 90 gün geciktirme hakları vardır. Bu süre aşıldığı takdirde banka normal süre içerisinde tahsil edemediği miktarı hukuksal anlamda tahsil etmek için hukuksal işlemlere başlamaktadır.

Geciken bu borçlar hukuksal anlamda tahsil edilmesi için avukata verilir. Daha sonra bu durum Merkez Bankasına bildirilir. İşte bu süreç itibari ile Merkez Bankası borcu olan kişiyi kara listeye almaktadır. Kara liste bankacılık anlayışında önemli bir yere sahiptir. Çünkü kara listeye giren kişi bankaların hiçbir kredi faaliyetlerinden yararlanamazlar. Kara listeden çıkmak ise oldukça zordur.

Kara Listeden Çıkmak

Müşteriler kara listeden çıkmak için öncelikle tüm borçlarını ödemeleri gerekmektedir. Ödemelerin tamamı yapıldıktan sonra toplam olarak 5 yıl geçmesi gerekmektedir. Bu 5 yıllık süre içerisinde hiçbir bankanın kredi faaliyetlerinden yararlanamazlar. 5 Yılın sonunda Merkez Bankası kara listede bulunan kişilere bir şans daha tanıyarak kişileri kara listeden çıkarır. Kara listeden çıktıktan sonra bankaların kredi faaliyetlerinden yeniden yararlanabilirler.

DetayMerkez Bankası Kara Liste Kredi Kaydı Sorgulama

Müşteriler kara liste sorgulama işlemlerini Merkez Bankası’nın sisteminden yararlanarak öğrenebilmektedirler. Merkez Bankası’nın kara liste sorgulama bölümünden kişiler kendilerinin Merkez Bankası’nın kara listesinde olup olmadığını öğrenebilirler. Ayrıca banka tarafından eğer ki borç avukata verilmiş ise kişi kara listeye girmiş demektir. Avukat borç için dava açtığında otomatikman kara listeye girilmiş sayılmaktadır. Burada önemli olan kişinin borcunu en kısa sürede ödemesidir. Çünkü bankaya olan borç ödenmediği takdirde haciz işlemleri ile borçların tahsilatının yapılması istenilecektir. Bu durum kişileri oldukça zor bir durumda bırakmaktadır.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 22 Ekim 2016 - 7:17:11

Benzer Konular

Yukarı Çık