Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Banka Hesabı Açmak

Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Banka hesabı açmak için bilindiği üzere 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Reşit olmadığı takdirde yasal veli ile birlikte yani anne ya da baba ile birlikte bankaya gelip hesap başvurusu yapılabilmektedir.

Banka Hesabı Açarken Banka Seçimi Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde herkes tarafından bilinen birçok banka arasından seçim yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Bu noktalardan birisi hem fonksiyonel hem de online olarak gelişmiş alt yapıya sahip olması özelliğidir. Öyle ki artık her şey internet üzerinden gerçekleştirildiği için çoğu kişinin bankacılık işlemleri ile ilgili banka şubesine gitmek yerine dilediği ortamda internet üzerinden istediği işlemleri kolaylıkla halledebildiği aşikardır. İşlemlerini internetten sıklıkla halletmeyi düşünen birisinin önceliği internet ağırlıklı olduğundan dolayı Havale, EFT, Fatura Ödemesi ve diğer işlemler ile ilgili internet üzerinden gerçekleştirilen işlemler için ücret alınıp alınmadığına dikkat edilmelidir. Ücret almayan bankaları tercih ettiğiniz durumlarda ileride yüklenmek zorunda kalacağınız maliyetlerden kurtarmış olacaktır.

Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Öncelikle banka hesabı kimin üzerine açılacaksa o kişinin kimliği gerekmektedir. Hatta bazı bankalar internet üzerinden bile bireylere hesap açma hizmetini vermektedir. Bu durum sayesinde kişiler yalnızca kimlik bilgileri ile istedikleri bankaların internet sitesi üzerinden hesaplarını açabilmektedir. Bu durumda öncelikle hangi bankada hesap açtırmak istediğinize karar vermeli ardından da en yakın şubeye giderek hesabınızı açtırabilir veya internet sitesi üzerinden de hesap açma hizmeti olduğu sürece internet üzerinden de şubeye gitmeden hesabınızı açabilirsiniz. Bazı bankalar hesap açarken ücret talep etmezler fakat bazı bankalar ise hesap açmak için ücret talep edebilmektedirler. Ücret talep edilip edilmediğini önceden öğrenmek için ilgili bankaların internet sitelerine girerek gerekli bilgileri en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz.

Banka Şubesinden Hesap Açmak İçin Gerekli Belgeler

Hesap açarken hemen hemen tüm bankalar aynı evrakları talep etmektedir. Tüm müşteriler için banka hesabı açarken gerekli evraklar;

  • Bankacılık İşlem Sözleşmesi
  • Nemalandırma Talimatı
  • Risk Bildirim Raporu
  • Alım Satım Çerçeve Sözleşmesi.

Hesap açtıracak gerçek kişi ise kimlik ve vergi belgesi de istenmektedir.

Fakat hesap tüzel kişilik için açılacak ise bunlara ek olarak;

  • Güncel tarihli imza sirküleri
  • Şirket yetkilisinin kimlik fotokopisi
  • Ticaret Odası Kayıt Belgesi
  • Ticaret Sicil Gazetesi
  • Vergi Levhası
  • Faaliyet Belgesi

talep edilmektedir. Bu evraklar dışında ek olarak farklı evraklarda talep edebilirler.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 10 Eylül 2016 - 6:15:27

Benzer Konular

Yukarı Çık