Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Banka Çalışanlarının Sorunları

Bankacılık sektörü bayaz yakalı çalışanların olduğu ve çoğunluğunun üniversite mezunu olduğu bireylerden oluşmaktadır.

Bankacılık para işletmek ile bankaya kar kazandıran ticari amaçlı bir sektördür.

 

Son yıllarda mevcut bankaların çoğunun özelleşmesi ile birlikte banka çalışanları için performans odaklı olmak olmazsa olmaz bir koşul oldu. Bu da kredi, kredi kartı, sigorta gibi banka ürünleri satışının şubede neredeyse her pozisyonda performans hedefi olmasını sağladı. Oldukça yüksek oranlarda olan şube hedefleri ise çalışanlara baskı ve stres yaratmaya başladı. Bazı kurumlarda bu mobbinge dönüşmeye başladı.

Karlılık hırsıyla birlikte uzayan mesai saatleri ve bu mesai saatlerinin ücretlendirme politikalarına dahil olmaması banka çalışanlarını oldukça zorlamaktadır. Genellikle mesai sabah 8.30’da başlamasına rağmen çoğu zaman akşam kaçta şubenin kapanacağı belirsiz olmaktadır. Bu da banka çalışanlarının ailevi ve özel hayatlarını etkilemektedir.Bu konuda işsiz kalma endişelerinden dolayı yöneticilerine durumdan şikayetlerini de anlatamamaktadırlar.

Gene yüksek karlılık hedeflenmesi sonucu ortaya çıkan az personelle çok iş yapmakta çalışanların iş yükünü oldukça arttırmıştır.Bazen hafta sonları dahi fazla mesai yapılarak hafta içi yetiştirilemeyen işler tamamlanmaya çalışılmaktadır.

Satış hedeflerinin yüksekliği müşteri ile banka çalışanını çoğu kez karşı karşıya bırakmaktadır.Müşteri odaklı olalım derken de bazen çalışanını müşteri karşısında zor durumda bırakan kurumlarda banka çalışanlarının çalıştıkları kurumu arkalarında hissetmemeleri ise demotivasyon sebebi olabilmektedir.

Yani bankada çalışanların çözüm aradıkları sorunlarını özetleyecek olursak mesai saatlerinin belirli olması,personel sayısının yapılan iş ile orantılı olması ve üstlerinde ki fazla hedef baskısının azaltılmasını talep etmektedir.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 13 Şubat 2016 - 8:23:16

Benzer Konular

Yukarı Çık