Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Bank Asya’da Parası Olanlar Parasını Nasıl Alacaklar

Bank Asya bankasının 4 Şubat 2015 tarihinden itibaren içinde bulunduğu durum sonucunda 23.07.2016 tarihinde bankanın tam olarak kapatılması kararı alınması sonucunda Bank Asya kapanma sürecine girmiştir.

Bank Asya’nın kapatılması kararının alınması sonucunda banka da parası bulunan kişiler paranın nasıl alınıp alınmayacağı konusunda bir şüpheye girmiştir. 4 Şubat 2015 tarihinde TMSF yani Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu bu duruma açıklık getirmiştir. TMSF’nin yapmış olduğu açıklama çerçevesinde banka da 100.000 TL den daha az parası olan kişilerin parası TMSF tarafından geri verilecektir.

4 Şubat 2015 tarihinde TMSF tarafından Bank Asya genel müdürünün değiştirilmesi sonucunda 29 Şubat 2015 tarihinde yönetim banka yönetimini TMSF’ye devretmiştir. TMSF 24 Mayıs 206 tarihinde bankansın satışını resmi gazete de yayımlayarak satışa çıkarmış ancak yapılan saldırı ve darbe girişimi sonrası TMSF Bankanın işlem durdurmasına karar almıştır. Alınan karar sonrası banka kapatılma sürecine girmiştir. Kapatılma sürecine girmesi ile parası içerde olan kişilere açıklama kısa zaman içinde TMSF’den geldi. TMSF yapmış olduğu açıklama ile banka da parası olan kişilerin paralarının ödenerek kişileri içinde bulunduğu zor durumdan kurtarılacağını açıklamıştır. Ancak TMSF banka da parası bulunan herkese ödeme yapma yerine öncelikle banka da 100,000 TL den daha düşük parası bulunan kişilere ödeme yapacağını belirtmiştir.

TMSF yapılacak olan ödemelerin nasıl olacağını ve hangi tarihte yapılacağının bilgisini henüz belirlememişken yapmış olduğu açıklama da iler bir tarihte belirlenen miktar altında parası olan kişilerin paralarının kişilere ödeneceğini dile getirmiştir. Ancak TMSF yapmış olduğu bir diğer açıklamada banka da belirlenen bazı kişilerin parasının ödenmemesi kararı alınmıştır.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 8 Ağustos 2016 - 3:50:30

Benzer Konular

Yukarı Çık