Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Asgari Ücretle Ne Kadar Kredi Çekilebilir?

2017 yılı itibari ile asgari ücret 1404 TL olarak belirlenmiştir. Asgari ücret tutarınızın üzerinden 48 ay vadeli kredi çekilebilmektedir. Her bankanın bireylerin gelirine göre uyguladığı kredi miktarları değişiklik göstermektedir. Bankaların genellikle uyguladıkları kredi formülü asgari ücret / 2’dir. Bu hesaplama ile vatandaşın çekebileceği en yüksek kredi tutarı belirlenmektedir. Yani bu durumda 1404 TL olan asgari maaşla 1404 TL/2 hesabıyla 702 TL’lik kredi taksiti ödenebilmektedir. İhtiyaç veya taşıt kredisi almak istediğinizde en yüksek 48 ay vadeli kredi ile ortalama 24 bin ile 30 bin TL’lik kredi çekebiliyorsunuz.

Cropped image of hands of businesspeople working together on business project at office – Consulting

Asgari Ücret İle Konut Kredisi Alma

1404 TL asgari ücret ile konut kredisi almak istediğinizde, 36 ay vadeli çektiğiniz kredide aylık 716 TL ödeyerek toplam maliyet 26 bin 642 TL olmaktadır. Aynı şekilde 60 ay vadeli konut kredisi alabilirsiniz. 60 ay vadeli konut kredisi aldığınızda toplam maliyetiniz aylık 702 TL ile 43 bin 57 TL’ye denk gelmektedir. Alınan konut kredilerinde aynı evde oturan diğer aile üyelerinin de aylık gelirleri de hesaplanabilmektedir. Fakat kredi çekmeden önce kredi risk puanınızı öğrenmenizde fayda vardır. Kredi puanı riskli veya çok riskli gurubunda olan bireylerin kredi talepleri olumsuz değerlendirilmektedir. Asgari cüret alan kişilerin ek gelirleri varsa bu ek gelirlerde hesaba katılarak farklı bir tablo oluşturulmaktadır.

Mevcut Kredi Ödemelerinde Yeni Kredi Çekme

Mevcut bir krediniz bulunuyorsa veya asgari ücret üzerinden yeni bir kredi talebi oluşturulduğunda; aylık 702 TL olan kredi tutarından 300 TL düşülerek kalan 402 TL ile aylık kalan taksit tutarını ödeyebilirsiniz. Bu tutar ile 48 ay vadeli kredi alabilirisiniz. Fakat tutarın az olması ve vadenin yüksek olmasından dolayı faiz oranı yüksek hesaplanmaktadır. Aylık gelirin yarısının hesaplanması en fazla aylık kredi taksiti olarak belirlenmektedir. Bireylerin temel ihtiyaçların karşılanması için bu oran alınan maaşın %40 oranında hesaplanmaktadır.

 

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 24 Ekim 2017 - 5:41:49

Benzer Konular

Yukarı Çık