Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Arsa Kredisi Başvuru Şartları

Banka müşterilerinin sık sık kredi kullanmak istediği alanlardan birisi de arsa alımı olmaktadır. Yapılan açıklamalara göre arsa kredisi veren bankalar 2017 yılında sayısı oldukça artmıştır.

Bankalar müşterilerine arsa kredisi verirken aynı zamanda müşterinin satın alacağı arsanın bir takım kredi şartlarını da taşıması gerektiğini ifade etmektedir.

arsa-kredisi-2017.jpg

Bankaların Arsa Kredisi İçin Aradığı Şartlar Nelerdir?

Arsa alımı eski dönemlerden bu yana geleneksel bir yatırım şekli haline gelmiştir. Bir çok banka arsa kredisi imkanını müşterilerine sunarken aynı zamanda tıpkı diğer kredi imkanları gibi arka kredisinde de bir çok şart talep etmektedir. Bazı banka ipotekli arsa kredisi verirken bazı bankalar farklı şartlar talep etmektedir.

Bankaların arsa kredisi için talep ettiği genel şartlar;

– Banka müşterisinin alacağı arsanın imarlı olması ve belediye sınırları içinde yer alması gerekmektedir.

– İlgili bankanın koyduğu şartlara uygun olan kefillerin bankaya getirilmesi gerekmektedir.

– Alınacak arsanın imarlı olmasının yanı sıra müşterinin bu arsa kredisine karşılık ipotek gösterebileceği bir taşınmaz gayrimenkul varlığının da olması gerekmektedir.

arsa-kredisi-veren-bankalar-2017.jpg

Arsa Kredisi Kaç Ay Vade İle En Fazla Ne Kadar Verilir?

Her bankanın arsa kredisi koşulları değişkenlik gösterse de arsa kredileri genel olarak 60 ile 120 ay vade arasında verilmektedir. Banka kredi verilecek arsaya ekspertiz yollayarak arsanın mali değerini belirler ve bu değerin en fazla %50 oranını kredi olarak vermektedir. Geri kalan %50’lik kısmı ise müşteri kendisi tamamlamak durumundadır. Arsa kredisi başvuruları ise her bankada değişkenlik göstermektedir.

Arsa Kredisi Veren Bankalar

2017 yılı itibari ile toplam yedi banka arsa kredisi vermektedir. Bankalar başında ziraat bankası arsa kredisi veren bankalar başında gelmektedir. Bu bankanın yanı sıra İş Bankası, Şekerbank, TEB, Vakıfbank, Albaraka Türk ve Türkiye Finans Bankasıdır.

Kategori: Banka Kredileri
Yazar: Tarih: 19 Ekim 2017 - 6:08:13

Benzer Konular

Yukarı Çık