Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Arsa Alırken Kredi Notunu Bilmek Gerekiyor Mu?

Türkiye’ye ilk defa kredi kayıt bürosu ve Findeks üzerinden giren ve bir banda bankacılık sisteminde önemli değişikliklerin olmasını sağlayan kredi notu, halen halkımız tarafından tam olarak bilinmiyor. Pek çok unsurun bir araya gelmesiyle oluşan kredi notu, sadece Türkiye’de değil çoğu Avrupa ve diğer kıta ülkelerinde uygulanan bir sistem. Bankalardan alınan kredilerin daha sistematik bir şekilde çıkmasını sağlayan ve tüketicilerin de belirli kriterler dahilinde kredi kullanmasına olanak tanıyan bu sistem, Türkiye’de şu anda bütün bankalar tarafından önemseniyor.

Kredi notu, bir banka ile önceden işlem yapan kişilerin sahip olduğu bir not. Yani bu notun hesaplanabilmesi için bir bankadan hesap açtırmanız, kredi kullanmanız veya kredi kartı sahibi olmanız gerekmektedir. Bu gibi işlemleri bankalar ile yapmayan kişilerin kredi notu 0 olarak kabul edilmektedir. Kredi notunun hesaplanmasında bir nota sahip olmanızda aynı zamanda tek bir nokta etkili değildir.

Kredi Notu Nasıl Oluşur?

kredi notunu etkileyen unsurlar nelermiş bakalım

kredi notunu etkileyen unsurlar nelermiş bakalım

Kredi notunun oluşmasında bir sene içerisinde kaç adet bankadan kredi alındığı, bu kredilerin limitleri, aynı anda kaç banka ile işlem yapıldığı ve bankalardan alınan kredi kartların kullanım durumu gibi unsurlar etkili olmaktadır. Burada en önemli nokta bankalara olan borçların düzenli bir şekilde ve zamanında ödenmesidir. Eğer bankalardan alınan kredilerin veya kredi kartlarının zamanında ödenmemesi durumunda ve düzensiz bir ödeme planına sahip olma durumunda kredi notunun çok düşük olması şaşırtıcı olmaz.

Bir arsa alırken normalde sizlerin sahip olduğu kredi notu önemli değildir. Ancak bu arsayı bir bankadan konut kredisi veya başka bir kredi çekerek alacaksanız o zaman devreye kredi notu girebilir. Kendi paranız ile doğrudan herhangi bir banka ile işlem yapmadan arsa alma durumunda kredi notunuzun çok yüksek veya düşük olması herhangi bir etkide bulunmaz. Arsa alırken bir banka ile işlem yapma veya bir bankadan kredi alma ya da bankaya arsayı ipotek gösterme gibi durumlarda bankalar sizlere kredi temin etmek için kredi notu araştırması yapabilir. Kredi notunun bu şekilde öğrenilmesi için de bankaların kredi notu öğrenme sistemi, kredi kayıt bürosu veya Findeks kullanılabilir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 18 Temmuz 2016 - 9:12:47

Benzer Konular

Yukarı Çık