Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Araç Perte Çıkarsa Kasko Ne Kadar Öder?

Türkiye’de araç kullanım sayısı oldukça fazla ve buna göre araç perte çıktığında kasko sigortasının ödeme planı da değişim göstermektedir. Birkaç hafta öncesinde kasko sigortasında önemli değişiklikler yapılmıştı.

Buna göre araç pert olduğu zaman araç sahipleri poliçede yazan sigorta değerini değil, piyasa değerini alacak. Bir diğer değişim ise araç tamirleri ile ilgili olup araç sahipleri artık poliçeye bağlı olarak her servise gidebilme durumundan uzak tutulacaktır. Bu durumda sigortalılar hasar durumunun poliçede yazan sigorta değerini alamamaktan yakınacağa benziyor.

Bir araç çalındığında ya da ağır bir hasara uğrayıp pert olduğunda kişiler poliçede yazan sigorta değerini almayı beklemektedirler. Şirketler ise aracın piyasa değerini ödemektedir. Eski model araçlar için fark iki, üç bin TL olup yeni modellerde bu fark yaklaşık olarak sekiz, on bin TL ye kadar çıkmaktadır.

Pert hasarlarda sigortalının bir takım belgeleri hazırlayarak beş iş günü içerisinde sigorta şirketine hasar bildirmesi gerekmekte ve eksper talep etmesi gerekmektedir.

Pert hasarlar için gerekli evraklar ise şu şekildedir; Ehliyet ve ruhsat fotokopisi, Sigorta poliçesi, Trafik kaza raporu, Sürücüye ait alkol raporu, Aracın hasarlı olduğunu kanıtlayan bir fotoğraf..

Hasar tespiti için görevlendirilen eksper, aracın parça ve onarım masraflarının listesini rapor şeklinde diğer evraklarla birlikte ilgili sigorta şirketine göndermektedir. Hasar anında telefon desteği için 444 24 00 numaralı sigorta destek hattını arayarak gerekli detayları öğrenebilirsiniz.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 26 Şubat 2016 - 9:01:05

Benzer Konular

Yukarı Çık