Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıldır?

Araçların geçmiş dönemden kalan hasarları ve kasko durumuna kadar bir çok konusunda bilgi almak mümkündür. Peki, araç hasar kaydı nasıl sorgulanır? Trafik Müdürlüklerinin sistemleri sayesinde araç plakasının giriş yapılması ile birlikte araçların hasar ve kasko durumları kolaylıkla takip edilebilmektedir. Özellikle ikinci el araç alacak olan kişiler bu takip yöntemi sayesinde araçların geçmişten bugüne herhangi bir hasara ve kazaya uğrayıp uğramadıkları tespit edilebilmektedirler. Bu sayede arabayı almak ya da almamak konusunda kesin bir kanı oluşmaktadır.

Bilgi: Tramer Hasar Kaydı Sorgulama Nasıl Yapılır

Araçların hasar tespitlerine ve kargo durumlarına E devlet hizmeti kanalı ile ulaşılabilmektedir. E devlette araçlar ile ilgili bir çok alan vardır ve bu alanlardan hangisi hakkında bilgi alınması isteniyorsa o alan için gerekli bilgilerin girişi yapılmalıdır. Bu sayede o alan ile ilgili dokümanlar kullanıcının bilgisine sunulmaktadır. Bu bilgiler arasında araçların hasar tespitleri ve kargo durumları ile ilgili bölümler yer almaktadır. Bu bölümlere araçların plaka numaraları yazılarak sorgula bölümüne tıklandığında araçların daha önce kaza geçirip geçirmediği ve mevcut bir hasarının olup olmadığı sistem üzerinden kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Aynı zamanda bu bölümde araçların kasko durumlarının sorgulanması da mevcuttur. Araçların kasko durumları sorgulanarak kasko durumları ve süresi konusunda da bilgi alınabilmektedir.

Hasar Kaydı Sorgulama

Araçları hasar tespitleri ile ilgili kontrol ve tespitlerin en kapsamlı olarak takip edilebileceği yerlerden birisi de Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezidir. Bu bilgi merkezine online olarak değil SMS sistemi ile talepte bulunulabilmektedir. Talep SMS ile sunulur ve araç ile ilgili bilgiler yine SMS ile cevap olarak gönderilmektedir. Araç sahiplerinin ya da araç alacak olan kişilerin SMS üzerinden 5664’e aracın plaka numarasını yazıp göndermesi yeterlidir. Araç ile ilgili tüm bilgiler detaylı olarak SMS kanalı ile gelecektir. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi ile araç sorgulamanın bedeli 4 TL olup operatör servislerinin faturalarına yansıtılmaktadır. Ücretlendirme servisi her mesaj için 4 TL olacağından gönderilen her mesaj için 4 TL alınacağından kullanıcıların bu ücretlendirmeyi dikkate alması önerilmektedir.

Araç Hasar Sorgulama

Araçların geçmişte geçirmiş olduğu kazalardan tutun üzerlerinde bulunan herhangi bir çizik dahi rapor olarak gösterilmektedir. Özellikle ikinci el araç alacak kişilerin en büyük önem verdiği konusu araçların hasar tespit tutanaklarıdır. Hasar tespit tutanakları araçları satın alma ya da almama konusunda araç almak isteyen kişilerin kararlarında oldukça etkili olmaktadır.

Tramer Sorgulama

Aracın dış görünümü ve fiziki yapısı iyi olsa da araç bir kazadan çıkmışsa bu hasar tespit tutanaklarında tespit edileceğinden araç almak isteyen kişiler bu araçları tespit tutanaklarında yazan ifadelere göre almak istemeyeceklerdir. Bu nedenle araçlar için düzenlenen tramer sorgulama sistemi araçların geçmiş öykülerini ortaya koyacağı için çok önemlidir.  Hasar tespit kaydı talebi ile birlikte ayrıca araçların trafik cezalarının görüntülenmesi de mümkündür. Geçmişte meydana gelen kazalardaki kusur oranları ve araçların durumları da tespit edilebilmektedir. Bu nedenle araç hasar kaydı oldukça önemlidir.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 5 Ekim 2016 - 8:43:10

Benzer Konular

Yukarı Çık