Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Araç Borcu Sorgulama, Plakadan Borç Sorgulama

Yürütmekte olduğumuz yaşantımızı, işimizi ve ya özel hayatımızla ilgili vergilere dayalı pek çok üründen yararlanılmaktadır. Tüm bu ürünlerin sonucu olarak belirli zamanlar da devlete ödemekle yükümlü olunan vergi borçları bulunmaktadır. Vergi daireleri aracılığı ile bilgi sahibi olabildiğiniz bu borçların aynı zamanda online sorgulamalar sistemini devreye sokan Gelir İdaresi Başkanlığı aracılığı ile bilgi sahibi olabilmektesiniz. Maliye Bakanlığı’na bağlı bulunan vergi işlemleri Gelir İdaresi Başkanlığı’nda toplanıp kontrol edilmektedir.

İlgili: Araç Hasar Kaydı Sorgulama Nasıldır?

Bu kurum vatandaşın hızlı, güvenilir şekilde işlemleri yürütebilmesi için kişisel bilgiler yardımı ile açılabilen sorgulama sayfaları da vardır. Böylelikle konut vergilerinden tutun, motorlu taşıt vergileri,  araç borç sorgulama hatta trafik cezası gibi birçok borç hakkında bilgilendirme sahibi olunabileceği gibi, doğacak borçların ise anlaşmalı kredi kartları yardımı ile ödeme işlemleri gerçekleştirilebilmektedir. Bu yazımız da sisteme erişimin nasıl sağlandığını ve maliye araç borcu sorgulama işlemini ayrıntılı olarak bulabilirsiniz. Maliye borç sorgulama işlemi, bireylere ait vergi borcu sorgulama işlemi olarak bilinmektedir. Herhangi bir vergi borcunuz var ise sistemin yardımı ile ne kadar vergi borcunuz var görebilir,  öğrenebilirsiniz.

Aracınıza ait vergi borcu bulunup bulunmadığını maliyenin araç borcu sorgulama üzerinden yapılması mümkündür. Bu işlem için Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesine giriş yapmanız yeterli olacaktır. İnternet üzerinden yapacağınız bu işlemler zamandan kazanç sağlamamıza yaramaktadır.

Maliye üzerinden araç borcu sorgulama nasıl yapılır; bu işlem internet üzerinden yapılacağı gibi şahsen de vergi daireleri üzerinden müracaat ile yapılmaktadır. Bu sorgulama sonucunda hiç borç çıkmayacağı gibi, unutulan ya da atlanabilen borçlara da ulaşılabilmesi mümkündür. Yapılan bu sorgulama sonucunda borç kaydına erişilmesi durumunda cezalı duruma düşmemek için, borcun ödenmesi mümkün olabilmekte ve kredi kartı ile plakadan araç borç sorgulama sonucunun da, çıkacak borçlar kredi kartı ile ödenebilmektedir.

Bunun yanında bankalarda motorlu taşıtlar vergi sorgulaması hizmeti verilmekte olup aynı zamanda da anlaşmalı kredi kartı ile taksitle motorlu taşıtlar vergisi ödemeleri yapılmaktadır. Araç borcu sorgulama hizmetleri araç sahiplerinin dışında eğer ikinci el araç satın alacaklar var ise, bu sistem onlar için de oldukça önemlidir. İkinci el araç satın alacak kişilerin bu sorgulamayı yapmaları, borcunun olup olmadığı incelenmelidir. İnternetten araç borç sorgulama yapıldıktan sonra, borç çıktı ise anlaşmalı kredi kartları ile ödeme yapabilmektesiniz diye belirtmiştik, bu kredi kartları;

 • Axess Kredi Kartı
 • Bonus Kredi Kartı
 • Paraf Kredi Kartı
 • Maximum Kredi Kartı
 • Worldcard Kredi Kartı
 • Advantage Kredi Kartları
 • Card finans Kredi Kartları
 • Asya card Kredi Kartı
 • Tüm Teb Bonus ve Teb World kartları
 • Tüm Vakıfbank kartları
 • Tüm Ziraat Bankası kartları
 • Tüm Denizbank kartlarıdır.

Gelir İdaresi Başkanlığı, İnternet Vergi Dairesi internet sayfasına giriş yaptığınızda,  Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi kartı ile ödeme işlemleri için öncelikle aracınıza ait plaka bilgisi ( varsa özel plakanız), Türkiye Cumhuriyeti kimlik numaranız ya da aracınız şirketiniz adına ise vergi kimlik numaranızı ve aracınızın tescil tarih bilgilerinin eksiksiz olarak doldurulması,  girilmesi gerekmektedir. Bu bilgilerin eksikliği söz konusu ise sistem sorgulama yapmaz, yanıt vermez. Bilgileriniz eksiksiz ise sistem size güncel motorlu taşıt vergi borcunuzu sorgulayabilir, borç var ise ödemelerinizi de kontrollü bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 30 Ekim 2016 - 8:50:04

Benzer Konular

Yukarı Çık