Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Arabanız İçin Yaptırmanız Gereken Sigortalar

Her araç sahibinin, aracı için yaptırması gereken sigortalar vardır. Ülkemizde bunlardan biri zorunlu olan Zorunlu Trafik Sigortası diğeri ise isteğe bağlı olan Kasko Sigortasıdır.

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası, trafiğe çıkan her araç için yapılması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortasına sahip olmayan bir araç, Türkiye’de trafiğe çıkamaz. Bu sigortaya sahip olmadan trafiğe çıkan bir araç, güvenlik ekipleri tarafından yakalanırsa araç bağlanır ve sürücüye cezai işlem uygulanır. Trafik sigortası fiyatları sürücünün tecrübesi, kaza geçmişi, sigortanın primleri gibi faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

Zorunlu Trafik Sigortası, trafikte meydana gelen bir kazada karşı tarafın maddi ve bedeni hasarlarını karşılar. Örneğin, A sürücüsünün yüzde 100 kusurlu olduğu bir trafik kazasında, B sürücüsünde ve aracında meydana gelen bedeni ve maddi hasarlar A sürücüsünün Zorunlu Trafik Sigortası tarafından karşılanır. Bu sigorta, A sürücüsünün hasarlarını karşılamaz.

Olası bir trafik kazasında sürücüyü güvence altına alan sigorta türü ise Kasko sigortasıdır.

Kasko Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortasının aksine Kasko Sigortası, isteğe bağlı olan bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası, kazaya karışan karşı tarafın hasarlarını güvence altına alırken, Kasko Sigortası ise kaza yapan aracı ve araçta bulunanları güvence altına alır. Yukarıdaki örneği yine verecek olursak, A sürücüsünün yüzde 100 hatalı olduğu kazada sürücüyü ve aracı güvence altına almayan Zorunlu Trafik Sigortasının aksine, Kasko Sigortası A aracını ve sürücüsünü güvence altına alacaktır.

Kasko Sigortasının kapsamı sadece trafik kazaları ile sınırlı değildir. Kasko Sigortasının kapsamı isteğe bağlı olarak genişletilebilir. Kasko sigortasının kapsamı genişletilerek araç, deprem, yanardağ, terör, kargaşa, sokak gösterileri, sel, su taşkınları ve hırsızlık gibi durumlara karşı güvence altına alınabilir. Kasko fiyatları, sigortanın kapsamına göre değişecektir.

Araba sürerken hem kendinizi, hem aracınızı, hem de üçüncü kişileri güvence altına almak amacıyla bu iki sigorta türünü de yaptırmanız sizleri birçok dertten kurtaracaktır. Böylelikle araba sürerken, kendinizi daha güvende hissedecek ve hırsızlık, yangın, sel gibi afetlere karşı da arabanızı güvence altına olmuş olacaksınız.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 13 Ekim 2017 - 4:53:23

Benzer Konular

Yukarı Çık