Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Araba Sahibi Olanların Mutlaka Ödemesi Gereken Vergiler

Eskiden bir lüks olarak görülse de bugün bir araba ev kadar temel bir ihtiyaç durumuna gelmiştir. Hatta insanlar ev almadan önce araba sahibi olmayı seçiyorlar. Zamanın hızlandığı ve her anın kıymetli olduğu bu modern çağda, insanın işlerini ve ihtiyaçlarını kolayca ve hızlıca halletmesi için araba önemli bir ihtiyaç konumuna yükselmiştir.

Avrupa’nın çoğu ülkesi ve ABD ile kıyasladığımızda, ülkemizde sıfır ve ikinci el arabalar bir hayli pahalı. Bunda en önemli neden arabaya ödediğimiz vergiler. Türkiye’de araç alırken ve sonrasında vergiler ödenmektedir. Türkiye’de araba sahiplerinin ödedikleri vergi türlerine bakalım.

Özel Tüketim Vergisi

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) araç alınırken bir kereliğine mahsus ödenen vergidir. Bu vergi araba sıfır alınırken ödenir. Aynı araba ikinci el olarak satışa çıkarıldığında, ikinci el arabanın fiyatı da arabanın vergiler dahil ilk fiyatı üzerinden hesaplanır. Dolayısıyla, bu vergi bir bakıma hem arabanın ilk sahibi hem de bir sonraki sahipleri tarafından ödenmektedir. ÖTV oranları, satın alınan aracın yakıt türü ve motor hacmine göre değişir. Ülkemizde yeni değişen vergi oranları ile, sıfır araç ÖTV oranları arabanın motor silindir hacmine göre yüzde 45 – yüzde 160 arasında değişmektedir.

Katma Değer Vergisi

Katma Değer Vergisi (KDV), 3065 sayılı kanun ile 1 Ocak 1985 tarihinden beri ülkemizde uygulanan bir vergidir. Arabanın sıfır alımında ve ikinci el alımında da uygulanmaktadır. Sıfır araba alırken yüzde 18 KDV uygulanmaktadır. Sadece bir kez araç alımında ödenen bir vergidir.

Motorlu Taşıtlar Vergisi

Yukarıdaki iki vergiden farklı olarak Motorlu Taşıtlar Vergisi ya da kısa adıyla MTV, araç sahiplerinin her yıl ödedikleri bir vergi türüdür. MTV, her yıl iki taksit şeklinde ödenir. MTV, her yılın Şubat ve Temmuz ayında olmak üzere iki taksit şeklinde ödenmektedir. Bir aracın MTV’si, aracın yaşına ve motor silindir hacmine göre değişiklik göstermektedir. Trafiğe yeni çıkan ve çıkmış araçlardan daha fazla MTV alınmaktadır. Motorlu Taşıtlar Vergisi borç sorgulama ve ödeme, Gelir İdaresi Başkanlığı internet adresinden yapılabilir.

Bunların yanında Türkiye’de sıfır olarak alınan bir arabada ödenen vergiler şunlardır: Gümrük vergisi, Taşıt alım vergisi, Plaka, Ruhsat ve Noter harcı.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 13 Ekim 2017 - 5:38:55

Benzer Konular

Yukarı Çık