Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Altın Yatırımının Püf Noktaları

Altın tarih boyunca değerli bir süs eşyası olmakla birlikte aynı zamanda tercih edilen bir yatırım aracı olarak görülmüştür. Günlük hayatta ekonomik verilerden bahsedilirken sürekli işitilen yastık altı sözü, evlerde muhafaza edilen, geleceğe dair teminat aracı olarak gördüğümüz para ve çoğunluk ile altının ne denli tercih edilen ve büyük miktarlara ulaşan bir yatırım aracı olduğunu ifade etmek içindir. Buna ilave olarak ülkemiz çevresinde gelişen coğrafi olaylar ve ekonomistlerin yakın gelecekte dövize dair öngörüleri, altının iyiden iyiye kıymetini ve tercih edilirliğini arttırmıştır. Bu noktada hayatımızda bu kadar önem arz eden yatırım aracı olarak altını nasıl değerlendirmeli ve muhafaza edilmelidir.

Altın Nerede, Nasıl Tutulmalı?

Sahip olunan altının fiyatının yükselmesi neticesinde bir kazanç sağlanacağı muhakkaktır. Fiziki olarak elde tutulan altın bu nedenle en sağlam yatırım araçlarından biri olarak görülmüştür. Burada tek taraflı olarak sadece fiyat yükseldiğinde bir kazanım elde etmek mümkün olacaktır.

Günümüzde ise artık forex piyasaları dediğimiz anlık fiyat değişmeleri nedeniyle düşüş ve yükseliş anlarında bile alım veya satım yaparak her iki yönde kazanç sağlamak olasıdır. Bunun için altının eğilim yönlerini hangi gelişim ve durumlarda ne yönde bir değerlendirme yapıldığını bilmemiz gerekir. Buna da analiz yöntemi denir ki temel ve teknik analiz olmak üzere iki şekilde bu kontrolü sağlamamız mümkündür.

Temel analiz, madenin değerini düşüren ya da arttıran sebepleri inceleyerek bu yönde bir öngörü sahibi olmamızı sağlayacak sebepler ile ilgilenirken, teknik analiz ise sadece fiyat üzerinden pozisyonumuzu belirlememize yönelik bilgiler sunar.

Altın fiyatını etkileyen sebepler arasında, madenin çıkarılmasındaki maliyet hesaplamaları, merkez bankalarındaki rezerv miktarları, ekonomik koşullar, arz ve talep dengeleri ve son olarak değerleme dolar üzerinden yapıldığı için kur oynamaları gibi sebepler sayılabilir.

Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 17 Şubat 2017 - 2:00:43

Benzer Konular

Yukarı Çık