Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Altın fiyatları 2017 yılında ne olacak?

Yatırım aracı olarak güvenli liman görülen altın başta olmak üzere, emtia, döviz, hisse senedi vb. gibi tercih eden yatırımcılar, ekonomi alanında uzman şahıs, kurum ve kuruluşların öngörmüş olduğu teknik ve temel analizlerini inceleyerek yatırım yapacakları enstrümana dair bilgi elde etmeye çalışırlar. Bu enstrümanlar arasında altın yatırımı için, bir sene veya bir seneden az kısa vadeli veyahut 1 seneden fazla uzun vadeli hedefler belirleyen yatırımcılar, uzmanlar ve uzman kuruluşların tecrübe ve bilgi birikimlerinden faydalanırlar. Lakin şunu unutmamak lazım, hiçbir yatırım aracında olamayacağı gibi yarın altın fiyatlarının ne olabileceği ile ilgili kesin ve net bir tahminde bulunulamaz.

Bilgi: Kapalıçarşı Altın Fiyatları

Nedeni ise çok basit; Dünyanın her yerinde az yada çok, piyasalarda işlem gören altın, meydana gelebilecek olumlu yada olumsuz olaylardan etkilenir. Bunu örneklerle açıklamak gerekirse; ülke merkez bankalarının yaptığı açıklamalar, özellikle FED kararları, altın madenlerinin artması veya azalması, aynı şekilde altın üretimi miktarları, ülke ekonomilerinin durumu, savaş ve iç savaş tehlikesi, dünya çapında istikrarsızlıkların artması, düğün mevsiminin gelmesi gibi çeşitli parametreler güvenli liman olan altına artan veya azalan talep; altın fiyatlarını doğrudan olumlu veya olumsuz etkilemektedir.

Peki, “Altın fiyatları 2017 yılında ne olacak?” sorusunun cevabını verebilmemiz için yukarıda bahsetmiş olduğumuz durumları iyi analiz etmek, konunun uzmanı şahıs, kurum ve kuruluşların yapmış olduğu tahminleri değerlendirmek ve puzzle’ in parçalarını birleştirmek suretiyle sorumuza en uygun cevabı bulabiliriz.

Morgan Stanley, Abd merkezli yatırım bankası olan kuruluşun 2015 yılında elde olan veriler neticesinde yapmış olduğu altın fiyatları tahminine göre, 2016 yılı ve sonra ki yıllarda 50 den fazla altın madeninin kapatılacak olmasından ötürü 2016 yılında yükselişe geçecek ve 2017 yılında büyük bir artış olacağı yönünde. Tahminin açıklandığı tarihte ki altın fiyatlarıyla şu an ki fiyatlar kıyaslandığında Morgan Stanley’in tahmininin büyük oranda gerçekleşiyor olduğu görülmektedir.

Tabi çeşitli faktörlerin altın fiyatları üzerinde etkili olduğunu söylemiştik. Bunlardan en önemlilerinden bir tanesi de dünyanın en komplike bölgesel birliği olan Avrupa Topluluğunun içinde bulunduğu zor durum. Malum Yunanistan’ın borçları yüzünden topluluktan çıkarılabileceği sinyalleri verilmişti. Çeşitli toplantılar, plan ve programlar neticesinde topluluk olarak Yunanistan’a bir şans daha verildi, borçları yapılandırıldı ve gerekli yardımlar yapılarak kriz bir nebze olsun atlatıldı. Derken “Brexit” İngiltere’nin topluluktan kendi isteği ile ayrılması gündeme geldi ve bir referandum ile ayrılık kararı alındı. Bu önemli gelişme döviz piyasalarında düşüşe altın fiyatlarının da artmasına sebep oldu. Malum istikrarsızlıklar her geçen gün artıyor.

Gelelim en önemli gelişmelerden bir tanesine daha; tabi ki Orta Doğu kaynayan kazan. Gün geçmesin ki bölgede iç savaş, savaş tehlikeleri ortaya çıkmasın. Suriye meselesi, Kuzey Irak meselesi, Filistin-İsrail sorunu derken büyük güçlerinde olaylara aleni müdahil olması ile savaş çanları çalmaya başladı. ABD ve Rusya’nın Suriye meselesinde aralarında gerginliğinin artması ve bu iki büyük gücün müttefiklerinin olaylara doğrudan veya dolaylı yollarla müdahil olması ara arada olsa üçüncü dünya savaşı mı geliyor sorusunu akıllara getiriyor.

İlgili: Altın ve Dolar Kaç Liraya Kadar Yükselecek?

Bu sorunlarla beraber Uzak Doğuda da Kuzey Kore’nin sürekli olarak tehditkâr tavırları ve nükleer denemeleri ortamın gerilmesine, savaşın eşiğine gelinmesine sebebiyet veriyor. Dediğimiz gibi altın kan ve istikrarsızlığı sever. İşte bu yüzdendir ki hali hazırda yükseliş eğiliminde olan altın fiyatları yatırım uzmanlarının öngörülerinde olduğu gibi 2017 yılında da yükseliş trendine devam edecek görünüyor. Tabi ki yarın neler olacağını kimse bilemez…

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 14 Ekim 2016 - 6:02:13

Benzer Konular

Yukarı Çık