Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Akbank Eft Ve Eft İptali Nasıl Yapılır

Günümüz sürekli olarak değişen ve gelişen teknolojiye ayak uydurmaya çalışırken, bankacılık sitemleride bundan en çok etkilenen sektörlerden biridir.

Belkide bundan çok yakın bir tarih önce para transferleriden insanlar ceplerinde saklayarak ve binbir zahmetlere katlanarak bir yerden başka bir yere götürdükleri paraları günümüzde artık tek tıkla çok hızlı ve güvenilir bir şekilde hedefine ulaşabilmektedir.

Günümüzde eft de bir bankadan başka bir bankaya para transfer yöntemi olarak kendisini göstermektedir. Tüm bunlarla birlikte para transferi yaparak insanlar bazen teknolojinin azizliğine uğrayarak hata yapabiliyor kimi zamanda çok düşünmeye fırsatı kalmadan teknolojinin hızına yenik düşerek parasını çoktan eft sistemine göndermiş olabiliyor. Ve yine tüm bu sebeplerden dolayı eft iptalinin gerçekleştirilmesi gerekiyor.

İşte tam burada da eft işleminin nasıl iptal edileceği sorusunu insanın aklına geliyor. Akbank eft iptali nasıl yapılır ?

Akbank eft sistemi nasıl çalışır

Akbankta eft iptalinin yapılmadan önce aslında akbankta eft sistemi nasıl çalışır bunu bilmekte fayda vardır. Öncelikle bilinmelidir ki akbankta eft itemi aslında her bankada olduğu gibi üç aşamalıdır.

  1.  Akbank Havuzu:
  • Para,  eft işlemine onay verildikten sonra direkt olarak Akbank’ın kendi havuz sistemine atılır.
  1. Hedef Banka Havuzu:
  • Akbankın sistemi, buradan, paranın gönderilmek istendiği asıl şahıs kim ise, onun bankasının havuzuna gönderir.
  1. Hedef Şahsın Hesabı :
  • Eft sisteminin son aşaması ise hedef bankanın, hedef şahsın hesabına parayı aktarması ile son bulur.
  • Örnek olarak ise; Akbank müşterisi Mehmet isimli bir şahıs, C bankasını kullanan Ahmet isimli şahsa eft yaparak para göndermek istiyor.   Burada Ahmet; hedef şahıs hesabı olurken, C bankası ise Hedef banka olmaktadır.

Akbank eft iptali nasıl yapılır ?

Eft işleminin çeşitli sebeplerle iptal edilmek istenmesi durumunda ise yapılması gereken en önemli husus vakit kaybetmeden 4442525 numaralı telefonu aramaktır. Bu sayede hızlı bir şekilde para henüz akbankta iken işlem kolaylıkla iptal edilebilir ve gönderdiğiniz miktar tekrar hesabınıza dönebilir. aksi halde eğer para hedef bankanın havuzuna düşerse bu kez akbank müşteri temsilcisi hızlı bir şekilde hedef bankaya bir talep gödererek işlemin iptalini istemelidir.

Burada en zor durum ise paranın hedef bankanın havuzundan hedef şahsın hesabına geçmesidir ki burada da hedef şahsın rızası gerekmektedir. Aksi halde ise yasal yollara başvurulması zorunlu bir araç olmaktadır.

 

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 6 Ekim 2017 - 5:01:10

Benzer Konular

Yukarı Çık