Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Adıma Kredi Çekilip Çekilmediğini Nasıl Anlarım

Adıma Çekilmiş Kredi Var mı Öğrenme Yöntemi

Geçtiğimiz aylarda bir skandal niteliğinde öğrendiğimiz kimlik bilgilerimizin servis edilmesi hususu, bir çoğumuzu şüphelere sürükledi.

Borçlu olan kişilerin değil ama, bankada parası olanların ve kredi limitleri yüksek olanların epeyce canını sıkan adıma çekilmiş kredi var mı öğrenme yöntemi nedir sorusu üzerine bu makalemizi kaleme aldık.

Öncelikle adınıza çekilmiş bir kredi olup olmadığını öğrenmek için yapmanız gereken findeks.com sitesine üye olarak bir risk raporu talep etmek. Bu raporda mevcut olan kredili ürünlerinizi görebilirsiniz ve bu sayede durumu inceleyebilirsiniz.

İkinci olarak da eğer kimliğinizi kaybetmişseniz, farkına varır varmaz hemen gazeteye ilan verip, polis bürosuna başvuruda bulunmalısınız.

Adıma Kredi Çekilmişse Ne Yapacağım?

Eğer adınıza kredi çekilmişse ve sizin bu husustan haberiniz yoksa, öncelikle bankaya giderek durumu görüşmeniz gerekmektedir.

Daha sonra hukuki sürecin içine girmeniz gerekecektir ve banka sizi ilgili birimlere yönlenmeniz konusunda bilgilendirecektir. Başka türlü kredi çekilip çekilmediğini öğrenmeniz çok güçtür. Ancak krediyi çeken kişi borcu ödemeyeceği için, aylar sonra karşınıza çıkan bir icra takibi ile de adınıza çekilen krediyi tespit etmeniz mümkün olmaktadır.

Kredi çekimi yapmış olan kişinin, hangi tarihte krediyi çektiği belli olacağı için, o günkü kamera kayıtlarını dikkatlice inceleyecek olan emniyet güçleri ve savcılık, sizi suçsuz bulacaktır ve gerekli işlemleri yapacaktır.

Bankanın Sorumluluğu Nedir?

Bankalar, bu tür işlerde genelde temkinlidir. Çünkü imzanızın taklit edilmesi oldukça güç olacaktır. Eğer sizi tanıyan biri bu işlemleri gerçekleştirmişse taklit etme olasılığı biraz daha yükselse de, bilirkişi incelemesi durumunda imzanın sizin elinizden çıkmadığı ortaya çıkacaktır.

Ancak sizi tanımayan bir dolandırıcının zaten imzanızı taklit edebilme ihtimali olmayacağından, sizinle çalışmamış olan bankalardan yana kredi çekme tercihi kullanacağı garanti olacaktır. Bu durumda bankanın sorumluluğu yok gibi görünse de, yine de vardır ve sizin olayda hiçbir kusur ve etkiniz olmadığı için, her zaman avantajlı olacaksınızdır.

Kredili ürünlerin kullanımı için tercih edilen bankalarda bir çok dolandırıcılık işlemi artık daha kısa sürede önlenebilmektedir.

Bankacılık İşlemlerinde Dolandırıcılık Yapılabilir Mi?

İnternet bankacılığında dolandırıcılık yapılması için, cep telefonunuzun işlem yapılacak olan bankaya güncellenmesi, yani dolandırıcının numarası olan değiştirilmesi gerekecektir.

Bu da zor bir ihtimal olduğu için internet bankacılığı bilgilerinizi ele geçirmedikleri sürece bu kanaldan işlem yapılması oldukça zor olacaktır. Ancak bazı hackerlar banka sistemlerini çökertip, binlerce kişiyi dolandırmaya çalışmaktadır ve bu genelde bankada hesabı olan ve hesapta para bulunan kişilere yapılmaktadır.

Bu nedenle telefon dolandırıcıları ya da şifre bilgilerinizi isteyen kişilere asla itimat etmemeniz ve kişisel bilgilerinizi vermemeniz gerekmektedir.

Kredi Kartımla Harcama Yapıldıysa Nasıl Anlarım?

Kredi kartınızla izniniz ve haberiniz olmadan harcama yapılmışsa, bunu ekstreden görebilirsiniz.

Eğer işlem size ait değilse ve başkaları tarafından yapıldığını düşünüyorsanız, mutlaka bankayı en kısa sürede bilgilendirmeniz ve gerekli adımları atmanız gerekmektedir. Aksi halde daha büyük meblağlar kullanılarak zor durumda kalmanıza neden olabilirler.

Günümüzde çok fazla yapılan telefon dolandırıcılığı ve insanların parasını belirli yerlere getirmelerinin istenmesi bir çok kişiyi zor durumda bırakmaktadır.

Yurt Dışından Harcama Yapıldıysa Ne Yapacağım?

Eğer harcama yapılan yer yurt dışıysa yine aynı şekilde bankanızı bilgilendirmeniz gerekecektir. Online alışveriş ya da farklı harcamalar, hesaplarınızın boşaltılmış olması gibi durumlarla karşılaştığınızda en kısa sürede bankanıza bilgi vererek sizi yönlendirdikleri yerlere başvurularınızı yapmanız gerekmektedir.

Üzerinden 6 ay geçmiş olan tüm işlemler zaman aşımına uğrayacağından dikkat edilmesi gereken detayları düzenli olarak takip etmeniz önemlidir.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 11 Eylül 2016 - 2:57:31

Benzer Konular

Yukarı Çık