Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


8 Maddede Nasıl Para Biriktirilir?

Dişinden tırnağından arttırarak birikim yaparak geleceğe yatırım yapmak, iyi günlerin yanında kötü günleri, zor zamanları da düşünenler için para biriktirmenin 8 yolunu bu yazımızda listeledik. Para biriktirmeyi başarmış kişilerden önerilerimiz de var. Siz de onlardan biri olmak ve geleceği kara kara düşünmeyi bırakıp önünüze bakmak istiyorsanız; işte adım adım para biriktirmenin yolları

1) Bir Harita Oluşturun

Para biriktirmeye başlarken ilk iş olarak kendinize bir yol haritası hazırlayın. Neyi nasıl yapacağınızı bir plana oturtamazsanız, birikim yapmak da zorlaşır. Ödemelerinizi, maaşınızı, tüm temel gelir ve giderlerinizi yazdıktan sonra elinizde ne kadar kalması gerektiğini belirledikten sonra, her ay elinizde na kadar kaldığına bakın. Aradaki fark için neler yapabileceğinizi işte bu harita ile belirleyeceksiniz.

2) Tasarruf Yapmaya Başlayın

Birikim yapabilmenin en iyi yolu, tasarruf yapmaktan geçiyor. Cep telefonu, elektrik, doğalgaz, su, internet faturası derken her ay faturalara ciddi rakamlar ödüyoruz. Nereden nasıl tasarruf edebileceğinizi araştırın. Telefonunuzun paketi size fazla geliyorsa paketinizi düşürün, elektrik konusunda daha dikkatli davranın, kış aylarında doğalgaz faturasından tasarruf etmek için küçük önlemleri gözden kaçırmayın ve evinizin dekorasyonunu da buna göre ayarlayın. Tüm faturalardan tasarruf ettiğinizde, aylık minimum 200-250 TL tasarruf sağlayabilirsiniz.

3) Gözden Kaçırmayın

Gereksiz harcamalar, lüks masraflar para biriktirmenin önünde bir engel oluşturur. Bu durumda nerede yanlış yaptığınızı gözlemlemek ve gereksiz harcamaları gözden kaçırmamak için harcamalarınızı bir listeye dönüştürün.

4) Ertelemeyi Öğrenin

Bazı şeyleri ertelemeyi öğrenin. Cep telefonunuzu yenilemek gerçekten de o kadar acil mi? Ya da arkadaşınızın doğum günü için o kadar da pahalı bir hediye almanız gerekiyor mu? Sabahları işe giderken Starbucks’tan kahve almadan da ayılamaz mısınız? Bazı şeyleri ertelemeyi öğrenmek, para biriktirme yolunda önemli bir adımdır.

5) Mutfak Harcamalarınızı Kontrol Altına Alın

Birikim yapmak isteyenlerin belki de en çok takıldığı nokta mutfak masraflarıdır. Yemeği yetiştiremediğiniz için aldığınız hazır gıdalar, akşamları televizyon karşısında atıştırmak için aldığınız atıştırmalıklar, aldıktan sonra hiç dokunmayıp bozulduğu için çöpe attığınız konserve ürünleri derken yaptığınız gereksiz harcamalar, para biriktirmenizi zorlaştırır.

6) Döviz Ya da Altın Alın

Biriktirdiğiniz paraların yastık altında Türk parası olarak kalması, her an o paraları harcama riskiniz ile karşı karşıyadır. Paranızı yabancı paraya dönüştürdüğünüzde ya da altın aldığınızda ise o paraları harcama ihtimaliniz daha düşük olur.

7) Sigarayı ve Alkolü Bırakın

Sigara ve alkol bağımlısı olan bir tüketici için para biriktirmek oldukça zordur. Her gün ortalama 10-15 TL havaya giden paranız, aylık bazda ortalama 450 TL zarar etmenize neden olur; ki bu da yıllık 4500 TL gibi bir rakama tekabül ediyor.

8) Ulaşım

Her gün işe gidip gelirken kullandığınız toplu taşıma araçları için aylık abonman olun.  Böylece ulaşım masraflarınızdan da tasarruf edeceksiniz. İstanbul’da her bir akbil kullanımı için 2,30 TL öderken; aylık mavi kart aldığınızda 185 TL ödersiniz. Öğrenciler için ise bu rakam 80 TL’dir. Bu da yılda ortalama 1000 TL fazladan birikim yapabileceğiniz anlamına geliyor.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Genel
Yazar: Tarih: 19 Ocak 2017 - 7:30:44

Benzer Konular

Yukarı Çık