Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


5 Maddede Tasarruf Nasıl Yapılır?

Günümüzde tasarruf yapmak her zamankinden çok daha önemli. Eğer siz de geleceğe yatırım yapmak için birikim yapmaya karar verdiyseniz ve bunu günlük harcamalarınızdan kısarak yapmak istiyorsanız, bu yazımızda yer alan 9 maddeyi kendi hayatınıza uygulayabilir, tasarruf ederek birikim yapmaya başlayabilirsiniz.

1) Dışarıdan Yemek Siparişi Vermeyi Bırakın 

Belki kolay, belki hızlı ve lezzetli geliyor olabilir. Ama dışarıdan sipariş vermeyi alışkanlık haline getirmek, bunu sık sık yapmak hem bütçenize zarar verir, hem de sağlıksız bir bedene sahip olmanıza neden olur. Hazır gıdalar yerine, yemeğinizi evde kendiniz yapın. Böylece daha düşük maliyetle, çok daha büyük porsiyonlar hazırlayabilir, 1 günlük yemek menüsü fiyatına 2 günlük yemek hazırlayabilirsiniz. İşten geldiğinizde yemek hazırlamaya üşeniyorsanız; izin gününüzde birkaç saatinizi market alışverişi ve hazırlıklara ayırın. Örneğin kuru fasulye alıp haşlayıp dondurun(böylece konserve kuru fasulyeye fazladan para vermemiş olacaksınız), yeşillikleri 2-3 günlük yıkayın(böylece dışarıdan salata söylemenize gerek kalmayacak), etinizi toptan alıp birer porsiyonluk olarak buzlukta bekletin. Tüm bunlar, hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlayacak.

2) Alışverişlerinizi Toptan Yapın 

Toptan alışveriş o gün için cebinizden çok para çıkmış gibi görünse de, haftalık olarak bakıldığında size tasarruf yaptırır. Hemen her üründe 4 al 3 öde, 3 kilo alana bir kilo bedava gibi kampanyalar bulmak mümkün. Ne alırsanız alın, toptan aldığınızda daha ucuza gelecektir. Pirinç, sıvıyağ, çamaşır makinesi detarjanı gibi günlük ihtiyaçlarınızı toptan aldığınızda, her ay önemli ölçüde tasarruf sağlayacaksınız. Mutfakta nasıl tasarruf edeceğiniz ile ilgili detaylı bilgi için şu yazımızı da inceleyebilirsiniz.

3) Kayıt Almayın Unutmayın

Yaptığınız harcamaları, gelir ve giderlerinizi mutlaka kayıt altına alın. Bunu isterseniz bir not defteri, isterseniz de bir uygulama aracılığıyla yapabilirsiniz. Bunun bana ne gibi bir faydası olacak, tasarruf etmemle ne alakası var demeyin. Ay boyunca not alarak, ay sonu geldiğinde nereye ne kadar harcama yaptığınızı görebilir, böylece gereksiz harcamalarınızı da tespit edebilir, kemerinizi nasıl kısacağınızı da daha kolay gözlemleyebilirsiniz.

4) Ulaşım Masraflarınızı Azaltın 

Özel aracı olan birçok vatandaşın ey boyunca en çok harcama yaptığı alanlardan biri de ulaşımdır. Benzine sürekli gelen zamlar ya da toplu taşıma kullananlar için aylık abonman kullanmamak, ulaşım masraflarınızdan tasarruf etmenizi de zorlaştırır. Eğer bir birikim yapmak söz konusu ise, o halde tüm harcamalarınızı gözden geçirmelisiniz; ulaşım da onlardan biri.

5) Fatura Masraflarını Azaltın 

Tasarruf etmek ve birikim yapmak için aylık harcamalarda en çok dikkat edilmesi gereken nokta faturalardır. Kullanmadığınız halde cep telefonunuza her ay 2000 dakika mı tanımlanıyor? Ayda 40 TL ödemek yerine 70 TL ödüyor ve her ay boş yere fazladan 30 TL veriyorsanız, bu yılda ortalama 350 TL’ye tekabül eder. Çıktığınız odanın ışıklarını kapatmıyor, kullanmadığınız halde bilgisayarı açık bırakıyor, televizyon sabahtan akşama kadar açık kalıyor, evden çıkarken elektronik eşyaların fişini çekmiyorsanız, siz bu rakama ayda ortalama 150 TL daha ekleyin. Bu durumda yılda ortalama 2000 TL çöpe atıyor olabilirsiniz. Tasarruf ile ilgili ayrıca şu yazımızı da okumanızı öneriyoruz…

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 3 Ocak 2017 - 10:48:43

Benzer Konular

Yukarı Çık