Kredi Notu Öğrenme Sorgulama


5 Adımda Kredi Notu Yükseltme

İyi bir kredi notu, finansal hedeflerinizde hayati bir önem taşır. Çünkü daha yüksek bir kredi skoru,  daha az risk taşıdığınız anlamına gelir; ki bu borç veren ve finans desteği sağlayan banka ve kuruluşlar için iyi bir şeydir. Krediniz düştüğünde, bankalar sizi riskli müşteri olarak algılar ve size kredi vermek konusunda çekimser davranır. Kredi skoru yüksek olan tüketiciye kefilsiz, evraksız hızlı kredi verirken, kredi sicili bozuk olan tüketicilerin kredi alabilmesi için kefil göstermesi gerekir. Bazen bankalar, riskli gruptaki tüketicilere kefil şartını yerine getirseler bile kredi vermeyebilir. Bu durumda düşen kredi notunu yükseltmek gerekiyor. Nasıl ki puanınız sizin finansal alışkanlıklarınıza göre düşüyorsa, yükselmesi de yine sizin finansal alışkanlıklarınıza bağlıdır. Peki, kredi notu nasıl yükseltilir? İşte 5 adımda kredi notu yükseltme…

1)Kredi risk raporunuzu alın

Kredi skorunu yükseltmek için durumu başlangıçtan ele almak gerekiyor. Nerede hata yaptığınızı, hangi durumların kredi puanınızı olumsuz etkilediğini görmek ve kredi skorunu yükseltmek için kendinize bir yol çizebilmeniz için kredi risk raporunuzu almanızı öneriyoruz. Risk raporunuzu 4 TL+KDV karşılığında Findeks kredi notu sorgulama sayfasından yapabilirsiniz.

2) Borçlarınızı Takibe Alın

Kredi skorunu yükseltmek için en önemli adımlardan biri de borçları takip etmektir. Burada takipten kastımız hangi borcunuzun ödemesinin ne zaman olduğunu bilmenizdir. Kullandığınız 2 ya da daha fazla kredi kartı varsa, her birinin ödeme gününü takip etmekte zorlanmanız oldukça normal. Bu durumda bir not defterine not alarak takibini yapabilir ya da borç hatırlatma, gelir gider takibi uygulamalarından indirerek ödeme günü yaklaşan borçlarınızı size hatırlatmasını sağlayabilirsiniz.

3) Borçlarınızı Azaltın

Kredi notunu yükseltmek için atabileceğiniz bir diğer önemli adım da mevcut borçlarınızı azaltmaktır. Hepsini bir anda kapatmanız oldukça zor olabilir. Bu durumda bütçenize uygun seçenekler ile borçlarınızı azaltmalısınız. Çünkü borcunuz ne kadar fazla olursa, bankaların gözünde o kadar riskli duruma düşersiniz. Riskiniz arttıkça da kredi notunuzun yükselmesi neredeyse imkansızdır.

4) Sık Başvuru Yapmayın

Kredi puanınızı yükseltecek en önemli maddelerden biri de budur. Bir süre, belki 6 ay, 1 sene hiç kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmamanız kredi notunu yükseltmek için çok işinize yarayacak. Sık yapılan başvurular, kredi skorunuzu olumsuz etkilerken, belli bir süre hiç bir başvuru yapmamanız, bankaların artık sizi riskli olarak görmemesini sağlayacak, bu durum skorunuza da olumlu olarak yansıyacaktır.

5) Faturalarınızı Ödeyin

Ödemeleriniz konusunda yalnızca kredi ya da kredi kartı borçlarınız için değil, faturalarınız için de dikkatli olun. Adınıza kayıtlı faturaları mutlaka zamanında ödeyin. Cep telefonu, doğalgaz, elektrik, su; faturanın türü her ne olursa olsun, adınıza kayıtlı faturalar konusunda da en az kredi ve kredi kartı ödemeleri kadar dikkatli olun. Faturalarınızı düzenli ödüyor olmanız, kredi notunuza olumlu yansıyacaktır.

Bizlere Soru SORUN, En Kısa Sürede Cevap Alın ! Soru Sormanız için Soru-Cevap bölümünü ziyaret edin.
Uzmana soru
sor
Kategori: Kredi Notu
Yazar: Tarih: 26 Ocak 2017 - 9:58:18

Benzer Konular

Yukarı Çık