Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

48 Ay Vadeli Tüketici Kredisi Müjdesi

21 Eylül 2016 tarihinde Sayın Başbakan Binali Yıldırım’ın açıklamaları ile kredi kullanmak isteyen tüketicileri sevindirecek tüketici kredisi için 48 ay vadeli kredi müjdesi haberi vererek ihtiyaç sahiplerini sevindirdi. Bireysel kullanım için üretilmiş tüketici kredisi daha öncesinde 36 ay ile sınırlandırılan kredilerin taksit miktarları kişiler için ödeme zorluğu yaşatırken şu an krediye ihtiyacı olanların daha uzun vadede ve küçük miktarlar halinde ödeyebileceği tüketici kredisi oluşturulması ile kullanıcıların yüzlerini güldüreceğe benziyor.

48 vadeye kadar çıkan banka kredilerinin yanı sıra önceden ödeyemediğiniz kredi kartı ve kredi borçlarınızın da bir defa geçerliliğe sahip 72 aya kadar yapılandırılması gelmektedir. Resmi gazetede yayınlanmasını bekleyen bankalar yürürlüğe girdiği takdirde işlemleri gerçekleştirecektir. Kredi kartlarına da birçok alanda taksit imkânı sunulması tüketicilerin ihtiyaçlarını taksitlendirme imkânı bulmasını ve ihtiyaçlarını bu yol ile gerçekleştirebilmesinin de önü açılmış olmaktadır.

Cari açığın artmasını engelleyen ve gereksiz tüketime biraz olsun son verdirilen uygulamaların daha öncesinde kısıtlanmış olması ülke lehine çevrilmiş olup piyasaları canlı tutmak maksadı ile hem ticaret ile uğraşan kişiler hem de tüketiciler için daha iyi bir hizmet sunma açısından meclis onayından geçen çalışmalar geliştirilmiştir.

Bütün Bankalar 48 Ay Taksitlendirme Yapar Mı?

Tüketici kredisi, asgari ücret ile geçinen hemen herkesin ihtiyacı haline gelmiş ve kullanım oranları da o ölçüde artmıştır. Tüketici kredisi için 48 ay vadeli kredi müjdesi her geçen günle beraber tüm bankalarda yaygınlık göstermektedir. Şimdilerde Halk Bankası, Akbank, Garanti Bankası, İş Bankası ve Yapı Kredi Bankası 48 ay vadeye kadar olan tüketici kredisi veren bankalar arasında yer almaktadır. Diğer bankaların da çalışmalarını en kısa sürede tamamlaması beklenmektedir.

Daha önceki yıllarda katılım bankalarından kredi alma gibi bir olay söz konusu değilken yapılan düzenlemeler ile her banka 48 ay vadeli kredi verebilecek duruma getirilmiştir. Ayrıca her bankanın bu krediyi verebilecek olması katılım bankaları ve devlet bankaları arasındaki farkı da ortadan kaldırmıştır. Böylelikle tüketiciler istediği herhangi bir bankadan kredi çekme imkânına kavuşturulmuştur.

48 Ay Vadeli Krediye Geçiş Ne Zaman Tamamlanacak?

Eylül ayında açıklaması yapılan 48 aylık ödeme kolaylığı 28 Eylül tarihinden itibaren uygulamaya geçirilmiş olup takriben 2016 bahar aylarının gelmesi ile vadeli kredilerin tüm bankalarda kullanılmaya başlanacağı yönünde güncellemeler mevcuttur. Her banka henüz bu imkânı sağlamaya yeterli sistemi kuramasalar bile planları arasına kırk sekiz ay vadeli kredi vermeyi hedefleri arasına yerleştirmiş durumdadırlar.

İlgili: 48 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Müşteri kitlesini arttırmayı hedef alan uygulamaya geçiş yapmak hem bankaları hem de bu uygulamadan yararlanacak kişileri etkilemektedir. Kişilerin uzun vadede almak istediklerini ödeme noktasında sıkıntı çekmeden küçük meblağlar ile gerçekleştirme kolaylığı sağlanması ile birlikte ihtiyaç sahiplerinin gelirlerine göre ödeme planı sunulmaktadır.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 23 Ekim 2016 - 6:19:39

Benzer Konular

Yukarı Çık