Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

48 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Veren Bankalar

Biz tüketiciler genel olarak bankaların ilgilendiğimiz tarafı ne önümüze çıkan dosya masrafları ne alınmak istenen komisyonlar ne de faiz oranıdır. Biz tüketicilerin genel olarak bankalar hakkında ilgilendiğimiz şey taksitleri en uzun vadede ve en az miktarda ödemektir. Bu yüzden kullanacağımız kredi hakkındaki bilgileri, vadeleri, faiz oranlarını yeterince araştırmak durumundayızdır. Çünkü her bankanın kendine ait faiz oranları, kredi vadeleri bulunmaktadır.

İlgili: 48 Ay Vadeli İhtiyaç Kredisi Veren Bankalar 2016

Geçen günlerde Başbakan Yıldırım’ın yaptığı açıklamada vadeli araba kredisinin ve konut kredisinin 48 aya kadar taksitlendirileceği açıklandı. Bu açıklamadan sonra Resmi Gazetede yayınlandığı andan itibaren yürürlüğe gireceği söylendi. Bu durumda yakın zamanlarda bankaların faiz oranlarını açıklaması bekleniyor. Bu bağlamda bankalar birbirleriyle rekabet içerisinde olacağı için bu durum biz tüketicilere bir hayli kazanç sağlayacak. Çünkü kamu bankaları da özel bankalarda 48 ay vadeli işlem yapmak durumundadırlar.

Bu durumda kredilerin vade oranları yükselirken aynı zamanda faiz oranlarının artması beklenirken, faiz oranlarının düşebilme ihtimali de oldukça yüksektir. Her banka kendi amacına göre bir yöntem uygulayacağı için araştırmakta fayda bulunmaktadır. Örneğin; Banka vade oranlarını arttırıp, kredi üzerine bir kazanç ekleyerek geri ödeme almak isteyecektir. Bir de tabii her banka kendi taşıt, konut ve ihtiyaç kredi vadelerini kendileri belirleyebilmektedir. Örneğin; Yapı Kredi Bankası İhtiyaç kredisinde 36 aya kadar, taşıt kredisinde 48 aya kadar, konut kredisinde ise 120 aya kadar vade uygulamaktadır.

İlgili: 60 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Veren Bankalar

BDDK yani Banka Denetleme ve Düzenleme Kurulu’nun aldığı kararla araba kredilerinde maksimum olarak 48 ay vade sınırı koyulmuştur. Bundan yaklaşık 3 yıl kadar önce BDDK’nın belirlediği mevzuat değişikliği nedeni ile ihtiyaç kredilerinin vadelerine kısıtlama getirilmişti. Bu değişiklik nedeni ile alınan kredilerin vadeleri 2013 yılı itibari ile ihtiyaç kredilerinde maksimum 36 ay olarak onaylandı. Araba kredilerinde de vade maksimum olarak 48 ay olarak onaylandı. Taşıt kredilerine BDDK tarafından sınırlama getirilerek önceden 60 ay vadeli araba kredilerinin kullanımına onay verilirken BDDK’nın yaptığı düzenlemelerin ardından şuanda 48 ay vadeli araba kredisi kullanımına izin verilmektedir.

BDDK mortgage kredilerinde ise normal durumlarda maksimum olarak 120 ay vade belirledi fakat özel durumlar dolayısı ile çekilen mortgage kredilerinde 240 aya kadar vade serbest bırakıldı. Yapılan açıklamalarda Banka Denetleme ve Düzenleme Kurumu üzerinden bu tür kredilerde vadenin 36 aydan 48 aya kadar çıkarılmasına karar verildi.

İlgili: Ing Bank 48 Ay Vadeli Taşıt Kredisi

48 ay vadeli krediler genel olarak taşıt ve konut kredilerinde karşımıza çıksa da bazı bankalar bu 48 ay vadeli kredileri diğer ihtiyaç kredilerinde de uygulayacaklardır. 48 Ay Vadeli Taşıt Kredisi Veren Bankalar şu şekilde karşımıza çıkmaktadır;

  • İNG BANK
  • YAPI KREDİ BANKASI
  • ODEA BANK
  • TEB

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 26 Eylül 2016 - 8:41:59

Benzer Konular

Yukarı Çık