Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

2017 MTV Oranları, 2017 Yılı MTV Ödemeleri Kaç Taksit

Araç sahipleri yılda iki kez olarak her yıl Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) ödemesi yapmakla yükümlüdürler. Kara taşıtları haricinde helikopter, uçak, motorlu deniz araçları da bu Motorlu Taşıtlar Vergisine tabi tutulan araçlar arasında yer almaktadır. Karayolları Trafik Kanunu uyarınca trafik şubelerinde kayıtları bulunan motorlu araçlar Motorlu Taşıtlar Vergisine tabi tutulmaktadırlar. Motorlu taşıtların trafik sicil kayıtlarının başlamasından itibaren ödenmeye başlanılması gereken bu verginin aracın trafik sicil kaydı silinene kadar ödenmesi gerekmektedir.

2017 MTV Ödeme için ise ilk taksit ödemelerinin yapılması gündemde. MTV borç ödemelerinin ilk taksiti 31 Ocak 2017 tarihinde sona ermiş olacaktır. Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerini anlaşması bulunan bankalar aracılığı ile araç sahipleri kredi kartları ile www.gib.gov.tr Gelirler İdaresi Başkanlığı – İnternet Vergi Dairesi internet sitesi üzerinden ödeme yapabileceklerdir. Bir diğer ödeme seçeneği olarak da bankaların şubelerine başvuruda bulunabileceklerdir. MTV ödemeleri peşin yapılabileceği gibi kredi kartları ile taksitli bir şekilde de ödemesi yapılabilmektedir. Ayrıca Motorlu Taşıtlar Vergisinin ödemeleri araç sahibinin bağlı bulunduğu il veya ilçedeki vergi dairelerine de yapılabilmektedir.

İnternet bankacılığı üzerinden ödeme yapmış olan araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken konu ise e-dekontların tahsilat makbuzu yerine geçmediğidir. Ödeme yapılmasının ardından ödeme yapılan bankanın şubesine başvuruda bulunarak ödeme tahsilat makbuzu temin edilmesi gerekir. 2017 MTV Ödeme tutarını öğrenmek isteyen araç sahipleri de internet aracılığıyla araçlarının türüne göre borç sorgulaması yaptırabilirler.

Motorlu Taşıtlar Vergisi 1 Ocak 2010 tarihli Motorlu Taşıtlar Vergilendirmesi 197 sayılı kanunun 5. ve 6. maddeleri içerisinde belirtilmiş olan (I), (II), ve (IV) tarifelerce hesaplaması yapılmaktadır.

Motorlu Taşıtlar Vergisi ödemelerinin son ödeme tarihinden sonra geciktirilmesi gibi durumlarda araç sahibine cezai işlem uygulanmaktadır. Yılın ilk taksiti olan 31 Ocak taksiti ödenmediği takdirde yılın ikinci taksitinde borç ilk taksit olarak araç sahibinden tahsil edilir. Araç sahibi herhangi bir ödeme yapmamış ise de öncelikle mektup uyarısı alacaktır. Araç sahibi bu uyarı gereğince hala ödeme yapmamaktaysa Maliye Bakanlığı’nın araç sahibinin banka hesaplarına haciz getirilmesi yetkisi vardır. Bu haciz ile ödenmemiş MTV borçları araç sahibinin banka hesabından devlet eliyle tahsil edilir.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 28 Ekim 2016 - 5:21:39

Benzer Konular

Yukarı Çık