Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

10 Yanlış Bilinen Kredi Efsanesi

Efsane 1- Kredi Kartım Limitsiz!

Öyle bir şey yok! Her kredi kartında bir limit vardır. Bankanızın, bu sınırın ne olduğunu açıklamaması özel olduğunuzu hissettirmek içindir.

Efsane 2- Yeni Bir Kredi Kartı Alırsam Kredi Puanım Düşer!

Aslında “düşmesine yardımcı olabilir” denilmeliydi. Kredi skorları, kısmen, kredi kullanımına dayanmaktadır. Yeni bir kredi kartı almanız, genel kredi tutarınızı arttırır. Kartı kullanmamanız, puan kazanmanıza yardımcı olan kullanım yüzdesini azaltma etkisine sahiptir.

Efsane 3- Limit Artırım Talebim Reddedilirse Kredi Puanım Düşer!

Talebin reddedilmesinin kredi puanınıza hiçbir etkisi yoktur. Hatta daha büyük risk alma imkânınızın olmaması uzun vadede kredi puanınız için olumlu bir şeydir.

Efsane 4- Kredi Kartlarımdan Bazılarını İptal Etmek Kredi Puanımı Artırır!

Bu da nereden çıktı? Kartları iptal etmek, toplam bakiyelerinize göre mevcut kredinizi azaltır. Harcamalarda da aynı oranda kesintiye gitmemeniz halinde kredi puanınızı zedeleyen kredi kullanım oranınızı yükseltir.

Efsane 5- Ödeme Gücüm Olmasa Banka Bana Neden Bu Kadar Kredi Versin Ki?

Bankaların sihirli bir gücü ve sizin çıkarlarınızı gözetmek için manevi zorunlulukları yoktur. Kredi limitleri puanlar, borç-gelir oranı ve diğer faktörlere göre belirlenir. Bankanın belirlediği sınır ödeyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Olumlu sicile göre limitler oluşturmaya çalıştıkları doğru olsa da, sizi tanımıyorlar ve ekonomik krizlerin ortaya çıkabileceğini önceden tahmin edemiyorlar.

Efsane 6 – Bu Kart İçin Ön Onay Almıştım… O Yüzden Garanti Sayılır.

Bu bir pazarlama manevrası ve çoğu zaman sonu hüsranla biter. Ön onay, kredi kartına başvurmak için muhtemel bir aday olarak seçildiğiniz anlamına gelir. Bankanın kredi standartlarını karşılamadığınız takdirde asla o kartı vermezler.

Efsane 7-  Atm’de Şifremi Tersten Girersem Bir Soygun Olayıyla Karşı Karşıya Olduğuma Dair Bankaya Mesaj İletmiş Olurum.

Bunun nereden çıktığına dair bir ipucu yok, fakat mantıken çok hatalı. Düşünsenize… 30503, 22022 ve benzeri sayısal palindrom şifreleri olan insanlar var. Bu efsane doğru olsaydı, bu insanlar muhtemelen yanlış ihbar suçlamalarıyla karşılaşacaklardı.

Efsanesi 8- Satın Alacağım Miktarı Önce Nakit Olarak Yatırır Ve Tek Çekim Yaparsam Kredi Puanım Yükselir.

Doğru değil. Kendi paranızı ödüyorsunuz, borç aldığınız parayı değil. Aynı durum bankamatik kartları için de geçerlidir.

Efsane 9- Bir Kartın Borcunu Ödemek İçin Başka Bir Karttan Ödünç Almamamız Gerekir.

Toplumumuzda ‘takla attırmak’ veya ‘Ali’nin külahını Veli’ye, Veli’nin külahını Ali’ye giydirmek’ şeklinde vecizleşmiştir. Geçici bir mali sıkışıklık durumunda, ödemeyi yapmak için başka bir karttan borç almak, ödeme yapmamak veya ertelemekten iyi olabilir.

Efsane 10-  Asgari Ödemesini Yaparsam Sorun Olmaz!

Hem evet hem hayır! Sadece asgari miktarı ödemekle borcunuzun sürekli faizini ödeyeceğiniz anlamına gelir ki bu da anaparadan çok bir eksilme olmaması demektir.

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 7 Ekim 2017 - 1:27:44

Benzer Konular

Yukarı Çık