Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Zorunlu Bireysel Emeklilik de Neymiş?

Avrupa’da uzun yıllardır uygulanan bireysel emeklilik sistemi son 15 yıldır Türkiye’de de ciddi bir şekilde uygulanmaya başlamıştır. Bankaların ve devletin aynı anda bireysel emeklilik sistemine üye olan kişileri desteklemesi bu üyeliğe olan ilgiyi artırmıştır. Yapılan emeklilik işlemleri ile birlikte bir banka müşterisi olan bireysel emeklilik sahipleri emeklilik taksitlerini yatırdıkları takdirde belirlenen süre içerisinde isterlerse emekli maaşı isterlerse de toplu ikramiye olarak sistemden para alabilmektedir. Zorunlu bireysel emeklilik sistemi veya bireysel emeklilik sistemi içerisinde yer alan kişiler yatırdıkları her miktarın üzerine yüzde 25 oranında devlet katkısı almaktadır.

Bireysel emeklilik sistemi ile birlikte hem çalıştığınız kurumdan hem de bireysel emeklilik fonunun olduğu bankadan emekli olma hakkına sahip olursunuz. Bankaların da emeklilik fonlarını artırması ve genişletmesi BES denilen bireysel emeklilik sisteminin üye sayısının gelişmesini sağlamıştır.

Bireysel Emeklilik Sistemi Neden Zorunlu Tutulsun?

Bireysel emeklilik sistemi aynı zamanda önemli bir birikim fonudur. Maaşınıza otomatik ödeme talimatı vererek siz de geleceğe güvenle bakabilirsiniz. Bazı firmalar gençler için de bireysel emeklik fonu oluşturmaya ve bu alandaki üyelerini geliştirmeye başlamıştır.

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 28 Nisan 2016 - 9:50:20

Benzer Konular

Yukarı Çık