Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Ziraat Bankası Rapor Parası Nasıl Alınır

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından verilmekte olan rapor parası çalışan kişinin sağlık durumu nedeniyle rapor almış oldukları süreler karşılığında verilen ücrettir. SGK Rapor Parası sayesinde de rapor almış olan kişi raporlu olduğu süre zarfında mağdur olmaz ve gelir kaybı yaşamaması hedeflenir.

Sigortalı kişinin iş kazası geçirmesi, hastalık geçirmesi, meslek hastalığına yakalanması, gebelik gibi durumlarda çalışılan kurumun yetkilendirmiş olduğu doktorların sağlık kurulu raporlarınca belirtilmiş olan dinlenme süresince bir süre çalışamayacak olması sonucu rapor parası ödenebilmektedir.

Rapor parası diğer adıyla iş göremezlik ücreti olarak bilinir. 5510 sayılı kanun gereğince Sosyal Sigorta ve Genel Sağlık Sigortası kapsamında üç çeşit iş göremezlik durumu ödeneği mevcuttur;

  • Sigorta kapsamında bir kurumda çalışan birey iş yerinde bir kaza geçirmişse veya işiyle ilgili bir meslek hastalığı geçirmekte ise SGK Rapor Parası alabilme hakkı vardır ve alabilir.
  • Herhangi bir hastalık nedeniyle birey rapor almışsa çalışan kişinin raporda belirtilmiş tarihten önce 90 gün sosyal güvenlik primi ödenmiş olması şartıyla rapor parası alabilme hakkı bulunur.
  • Sigortalı birey kadının doğum yapması halinde doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplamda 16 haftalık bir süre zarfınca rapor parası alma hakkı bardır. Hamilelikte birden fazla çocuk söz konusuysa da bu süreç doğum öncesi 10 hafta olarak belirlenir. Doğum yapmış kadının doğum öncesinde 90 gün sosyal güvenlik primi ödenmiş olması gerekliliği bulunmaktadır.

Sosyal Güvenlik Kurumu ve Ziraat Bankası arasında gerçekleştirilmiş olan protokol uyarınca rapor paraları Mali Otomasyon Sistemi Projesi (MOSİP) üzerinde verilecektir. Ödemeler 2014 yılının Şubat ayından beri her ayın 8 ve 14’ü arasında kişilere ödemeleri yapılmaktadır.

Kişinin Ziraat Bankası’nda mevduat hesabı bulunmaktaysa SGK’ nın rapor parasını bankaya aktarmasıyla birlikte bu ücret otomatik bir şekilde kişinin bu hesabına yatırılır. Kişi istediği herhangi bir zamanda bu ücreti bankanın ATM veya şubelerinden çekebilir. Kişinin Ziraat Bankası hesabı bulunmamaktaysa rapor parası kişinin ismine yatırılır. Kişi herhangi bir Ziraat Bankası şubesine mesai saatleri içerisinde giderek nüfus cüzdanı ile bu rapor parası ücretini bankadan çekebilir.

Kategori: Diğer, Ziraat Bank
Yazar: Tarih: 29 Kasım 2016 - 4:41:15

Benzer Konular

Yukarı Çık