Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Yurtdışı Borçlanma Şartları

Yurtdışında çalışan vatandaşların sayısı oldukça artmakla birlikte çalışanların değerlendirilmesi için 30.05.1978 tarihinde 2147 sayılı kanunu ile yurt dışında geçen sürecin borçlanılarak hizmet sayılma şansı verilmiştir. Yurt dışında hizmet borçlanması için kesin olarak dönüş şartı vardı ancak bu şartta kaldırılarak yurt dışı çalışanlarının önü açılmıştır.

Yabancı bir ülkede çalışan ev kadını 18 yaşını doldurması şartı ile yurt dışı borçlanması yapabilme fırsatını yakalıyor. Yurtdışı borçlanma için başvuru yapabilmeniz oldukça kolay.

Yurt Dışı Hizmet Borçlanması

yurt dışı borçlanma

yurt dışı borçlanma

Bunun için yapmanız gereken yurt dışında çalıştığınızı belirten bir çalışma belgesi ve pasaportunuzun 1,2 ve 3. Sayfaları ile noterlikte tasdik edilmiş bir suretini iletmeniz gerekmektedir.

Hesaplanan borcunuz tebliğ tarihinden itibaren üç ay içinde ödenir fakat borcunuzu ödeyemediğinizde ödeme yapan kişilerin kalan sürelerinin borçlandırılması için yeni başvuru şartları gerekmektedir.

Yurtdışı hizmet borçlanmalarına Türk Vatandaşı olmak şartının iki durumda yerine getirilmesi gerekmektedir. Bir tanesi borçlanılması istenilen sürelerde ilgili kişinin Türk vatandaşı olması bir diğeri ise Türk vatandaşlığında geçen süreleri borçlanma talebinde bulunan sigortalı ve hak sahibinin yazılı başvuru tarihi itibari ile Türk Vatandaşı olmasıdır.

Kategori: Kredi Kullanma
Yazar: Tarih: 10 Ocak 2016 - 11:23:33

Benzer Konular

Yukarı Çık