Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Vizesiz Gidebileceğim Ülkeler

Son dönemlerin en önemli ve en heyecan uyandırıcı gelişmelerden birisi, vize konusu. Avrupa Birliği ve Türkiye arasında mülteciler ile ilgili yapılan anlaşma kapsamında yer alan vizesiz geçiş işlemleri, şu anda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından dolayı zora girmiş gibi duruyor. Serbest geçiş hakkı olmasa da bazı ülkelere vizesiz geçiş hakkı bulunabilmektedir. Bu ülkelere gitmek için Schengen vizesi hakkına gerek duyulmamaktadır. Bu ülkelere Türk vatandaşları vizesiz olarak girebilmekte ve 90 gün kalma hakkına sahip olabilmektedir. Bu ülkelerin sayısında son dönemlerde artış görülmüştür. Bunun nedenleri arasında Türkiye ile bu ülkeler arasındaki turizm ilişkilerinin gelişmesi ve ekonomik açıdan birçok işbirliğinin yapılmış olmasıdır.

vizesiz gidilebilen ülker

vizesiz gidilebilen ülker

Vizesiz Gidilecebilecek Ülkeler

Vizesiz olarak gidilebilecek olan ülkeler ise şunlardır;

Arjantin

Güney Amerika’nın en önemli şehirlerinden birisi olan Arjantin, Türk vatandaşlarının vizesiz olarak girebileceği ülkeler arasındadır.

Brezilya

Brezilya’da Güney Amerika’nın bir diğer büyük ülkelerinden birisidir. Son yıllardır. Türkiye’den birçok turist Brezilya’ya akın etmektedir. Bu ülkede 90 günlük kalma hakkı da bulunmaktadır.

Güney Kore

Uzun yıllardır Türkiye ile olan ilişkileri çok iyi olan Güney Kore, Türk vatandaşlara vize muafiyeti uyguluyor. Bu ülkeye giden Türklerin vize almasına gerek duyulmuyor.

Arnavutluk

Balkanların en önemli ülkelerinden birisi olan Arnavutluk, Türk vatandaşlarından vize şartı aramamaktadır.

Sırbistan

Türkiye ile olan ilişkilerini son yıllarda düzelten Sırbistan, Türk vatandaşlarını vizesiz olarak kabul ediyor.

Bosna Hersek

Kardeş ülke olarak da tanımlanan Bosna Hersek, Türk vatandaşlarına kapılarını açmış durumda.

Tunus

Kuzey Afrika’nın en önemli ülkelerinden birisi olan Tunus, otantik yapısı ve tarihi dokusu ile çok önemli bir turizm ülkesi. Tunus’a gidecek olan Türkler de çeşitli turlar ile vize olmadan bu ülkeyi ziyaret edebilir.

Ukrayna

Kuzey Avrupa’nın önemli ülkelerinden birisi olan Ukrayna, Türkiye ile vize anlaşması imzalayan ilk ülkelerden birisi. Bu ülkede aynı zamanda birçok iş adamı da bulunmaktadır.

Kosova

En genç Balkan ülkelerinden birisi olan Kosova, Türkiye’den gelecek olan konuklarını vizesiz olarak ağırlamaktadır. Avrupa’ya geçişin önemli noktalarından birisi olan Kosova’da Osmanlı döneminden kalma şehirler ve eserler yer almaktadır.

 

Kategori: Diğer
Yazar: Tarih: 15 Mayıs 2016 - 9:55:26

Benzer Konular

Yukarı Çık