Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Visa ve Mastercard Arasındaki Farklar Nelerdir?

Ülkemizde ve dünya çapında bir çok vatandaş kredi kartı kullanmaktadır. Kredi kartlarının sağ alt köşesinde bulunan Visa veya Mastercard logosu olduğunu birçoğunuz görmüşsünüzdür. Fakat Visa yada Mastercard ile fazla alakadar olup ne işe yaradıkları konusunda fikir sahibi olmadık. Sizler için derlediğimiz bu yazımızda visa ve mastercard ne işe yarar ve aralarındaki farkların neler olduğunu paylaşacağız. Öncelikle mastercard nedir sorusuna vereceğimiz yanıt 1966 yılında Amerika Birleşik Devletlerinde kurulmuş finans şirketidir.

Mastercard bankalar ve tüketicilerinin kart, kredi kartı ile ödeme sistemlerini sağlamaktadır. Visa ise 2004 yılında Visa Europe kurulmuş olan kökeni çok eskiye dayanan bir sistemden oluşmaktadır. Genel merkez İngiltere’de bulunmakta ve visa 4000 den fazla Avrupa bankalarının ödeme sağlayıcılarının üyesi olduğu bankalardan bir tanesidir.

Peki Visa ve Mastercard arasındaki fark nedir diye merak ediyor musunuz? Cevabınız evet ise yazımızın devamını dikkatle okumanızı tavsiye ediyoruz.

Visa Mı MasterCard Mı?

Visa ve Mastercard ödeme sistemleri konusunda uzmanlaşmış birbirine rakip iki firmadır. Fakat aralarında kullanıcı anlamında pek de bir fark bulunmamaktadır. Farkı yalnızca bankalar yapmış oldukları anlaşmalarla operasyonel olarak olmaktadır. Kişiler harcamalarında yalnızca banka ile muhatap halindedir.

Bankalar ise visa veya mastercard alt yapısı kullandığından mastercard veya visa ile muhatap olmaktadır. Ayrıca belirtmek gerekir ki Mastercard logosu sarı kırmızı olduğundan genelde Galatasaray taraftarları rağbet göstermektedir. Visa logosu ise sarı lacivert olduğundan Fenerbahçeli taraftarların talep gösterdiği bankadır

Kategori: Kredi Kartları
Yazar: Tarih: 3 Mart 2016 - 9:25:18

Benzer Konular

Yukarı Çık