Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Vefat Eden Babanın Kredi ve Kredi Kartı Borcu

Vefat eden babanızın kredi ya da kredi kartı borcu varsa neler yapabilirsiniz?

Bankalar kredi çekerken borcun tüm miktarını karşılayacak bir hayat sigortası yapmaktadırlar. Böylece ortaya çıkabilecek vefat durumlarında krediyi sigorta tamamen kapatabilmektedir. Bu sebeple öncelikle kredinin hayat sigortası olup olmadığını kontrol etmek gerekmektedir. Sigorta varsa sigortanın hangi riskleri vefat durumunda karşıladığını incelemeniz gerekmektedir. Çünkü mesela babanız trafik kazasında vefat etmiş olabilir ve yapılan sigorta trafik kazası sonucu olan vefatları karşılayabilir. Fakat faili meçhul bir ölümse kredi borcunu kapatmayabilir.

Krediyi ödeyemeyecek iseniz ve çok yüklüyse reddi miras yapabilirsiniz.Bu durumda banka vefat eden kişinin mal varlığını araştıracaktır. Eğer mal varlığı yoksa ve sigortada yoksa o kredi batık kredi olacaktır.Banka tahsil yapamaz. Reddi mirastan sonra kredinin kefili varsa borçlu üzerinde uygulanabilecek tüm işlemler kefil üzerinde uygulanabilir.

Kredi kartı borcu varsa ne yapabilirsiniz? Babanız vefat etti ve kredi kartına ait bir sigorta varsa sigorta kredi kartı borcunu karşılayacaktır. Eğer sigorta yoksa yasal mirasçısı olarak siz kredi kartı borcunu ödemekle yükümlüsünüz. Kredi borcunda olduğu gibi reddi miras yaparsanız bu borçta mal varlığı araştırması yapılarak tahsil edilmeye çalışılır. Eğer herhangi bir mal varlığı yok ise kredi kartı borcuda batık kredi olur.

Kategori: Soru - Cevap
Yazar: Tarih: 12 Şubat 2016 - 7:44:27

Benzer Konular

Yukarı Çık