Kredi Notu Öğrenme Sorgulama

Vakıf Katılım Referans ve Teminat Mektubu

Vakıf Katılım, bireysel ve kurumsal işlemlerde çok önemli bir yere sahip olan referans ve teminat mektubu işlemlerini yapabilmektedir. Bunun için yapılması gereken Vakıf Katılım şubelerine gelmektir. Vakıf Katılım şubelerine gelerek sorunsuz bir şekilde referans mektubu veya teminat mektubu alabilirsiniz. Bilindiği gibi teminat mektupları iş dünyasında çok önemli bir yere sahiptir. Bu mektuplar, yurt içinde veya yurt dışında yerleşik gerçek veya tüzel kişiler lehine düzenlenebilir. Vakıf Katılım Teminat mektubu içerisinde bir malın teslimi, bir işin yapılması gibi konular belirtilir. Bu konularda muhatap olunan kişi ve kurumlara hitaben bir mektup yazılır.

Mektupta banka tarafından verilen ve söz konusu işin zamanında ve eksiksiz yapılmasını taahhüt eden belgeler de ek olarak sunulur. Bunun yanı sıra bu mektup da resmi bir belge olarak sağlanabilmektedir. Vakıf Katılım şubelerinden alınabilen teminat mektubu sayesinde yurt içinde veya yurt dışında TL veya yabancı para birimleri isteğe göre süreli veya süresiz olarak düzenlenebilir. Ayrıca yapılacak olan işin özelliklerine göre kesin, geçici, avans veya özel taahhütlü ifadeleri mektup içerisinde kullanılabilir.

vakıf katılım teminat mektubu

vakıf katılım teminat mektubu

Kurumsal firmalar tarafından yapılan mal alımı, bayilik teminatı, taahhüt işleri, gümrük, mahkeme, vergi dairesi işlemleri gibi konularla ilgili teminat mektubu yazılabilir. Bütün bu mektup düzenlemeleri Vakıf Katılım şubelerinde yapılabilmektedir.

Diğer bir teminat mektubu ise Vakıf Katılım şubelerinden yurt dışı teminat mektubu olarak alınan harici garanti bildiren mektuplardır. Bir mal veya hizmetin satın alınması durumunda bir işin yapıldığını veya taahhüdün yerine getirildiğini gösteren belgede, banka mektubu bir garanti belgesi olarak değerlendirir. Banka tarafından yurt dışında bulunan tüzel kişiler, mektup içerisinde değerlendirmeye alınır. Hitap, muhatap olunan kişilere veya kurumlara göre düzenlenir.

Garanti Mektubu işlem süreci içerisinde adına garanti düzenlenen öncü banka, yapılan işlemi garanti altına aldığını belirtir. Bu garantinin yerine getirilmemesi durumunda muhatap alınan kişi tazminat davası açabilir. Vakıf Katılım kendi saygınlığını ve güvenilirliğini göstererek bu mektuplara imzasını atar. Maliyet açısından oldukça makul olan bu mektupta, sermaye bağlama zorunluluğu da bulunmamaktadır.

Kategori: Vakıfbank
Yazar: Tarih: 7 Nisan 2016 - 8:23:41

Benzer Konular

Yukarı Çık